יום רביעי, 12 בדצמבר 2018, ד' טבת ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 08-9255158

אירועים

הופעת הזמרת אחינועם ניני באירוע התרמה למען עמותת "טנא בריאות"

תאריך: 2017-10-22
שעה: 20:30
מקום: היכל התרבות חבל מודיעין - איירפורט סיטי
פרטים נוספים:

 

ערב התרמה לעמותת "טנא בריאות"

קהילת יוצאי אתיופיה בישראל מונה כיום כמאה וארבעים אלף נפש. גם שנים לאחר עלייתם סובלים חברי הקהילה מבעיות השתלבות בחברה הישראלית ומתקשים לנצל במלואם שירותי בריאות ורווחה ציבוריים. נראה שהקושי העמוק והמתסכל ביותר עבורם, הוא המפגש עם מערכת הבריאות. רבים מהם אינם שולטים כראוי בשפה העברית, ומחזיקים באמונות תרבותיות שונות לחלוטין באשר לתפיסות חולי, בריאות ומרפא. אי לכך, המפגש הרפואי רצוף באי- הבנות ומוליד תסכולים וחוסר-אמון הדדיים.

 

עמותת "טנא בריאות" (טנא=בריאות באמהרית) היא העמותה היחידה בישראל העוסקת בקידום בריאות יוצאי אתיופיה. טנא בריאות החלה את פעילותה בשנת 1999 ביוזמת ד"ר ענת יפה, מתוך היחידה לאנדוקרינולוגיה במרכז הרפואי "הלל יפה". מתחילת שנת  2007הפכה "טנא בריאות" לעמותה עצמאית, אשר משרתת את כלל הקהילה האתיופית ברחבי הארץ.

 

הלב של טנא  בריאות הם קבוצת אנשי מקצוע יוצאי אתיופיה וישראלים ותיקים, העוסקים בקידום בריאות  הקהילה. העמותה מפתחת חומרי הדרכה מותאמי תרבות ומבצעת פעילות הסברה  בנושא מחלות כרוניות ואורח חיים בריא. הסברה על מניעה, גילוי וטיפול בתחלואה הנובעת מהמעבר לאורח חיים מערבי, תוך שימת דגש על מחלת  הסוכרת. סוכרת, אסטמה, יתר לחץ דם ואחרות, שלא היו מוכרות באתיופיה ושיעורן בארץ עלה באופן ניכר ומשפיעות מאד על הקהילה. לדוגמא, שיעור הסוכרת עלה מ-0.4% בזמן העלייה, לכ- 17% לאחר כ- 10 שנים, לעומת שיעור של 5%-7% בכלל האוכלוסייה היהודית בארץ.

 

פעילות העמותה מתאפשרת בזכות תמיכות ציבוריות, מקרנות ותרומות פרטיות. חלק נכבד ממנה ממומן על ידי משרד הקליטה ומשרד הבריאות . על מנת שנוכל להמשיך ולעזור לקהילת יוצאי אתיופיה לצמצם את הפערים בבריאות,  אנו מקיימים ערב ההתרמה.

 

האירוע יתקיים ביום ראשון 22 אוקטובר, בהיכל התרבות של המועצה האיזורית חבל מודיעין, שבקריית שדה התעופה. נתכנס בשעה 19:00, האולם ייפתח בשעה 20:00, ובשעה 20:30 תחל הופעתה של הזמרת אחינועם ניני שהסכימה להופיע באירוע ללא תמורה, יחד עם גילי דור.