יום שני, 21 באוקטובר 2019, כ"ב תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 08-9255158

יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

יהדות פותח את ידיך - הפינה היהודית של תושבי רמלה, לוד, מודיעין ובאר יעקב

הרב שמעון אמיתי

הרב שמעון אמיתי

פורסם בתאריך:


סקירה מיוחדת, לקראת מינוי רב ספרדי חדש לעיר לוד

 
הרב שמעון אמיתי (עבדלחק) שליט"א
 
צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרַח כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה תְּהִלִּים צ"ב, י"ג
 


"אם יש בעולם שני אנשים טובים, אחד מהם הוא הרב שמעון אמיתי שליט"א. אם יש רק אדם אחד - זה הוא" (הרב אבי זרקי)


כזכור, בשנה שעברה, בחודש ניסן, נפטר הרב הראשי הספרדי של לוד, חיים חדד זצ"ל. פטירתו הפתאומית של הרב הצדיק והאהוב, גרמה להלם, עצב וצער רב בקרב כל תושבי העיר, והותירה חלל גדול. בקרוב, ייבחר רב ספרדי חדש לעיר לוד. לקראת המינוי המסקרן, החליטה מערכת "רמלוד פלוס" להביא סקירה שתציג את המועמדים העיקריים לתפקיד.
בגיליון זה נתמקד ברב הגאון שמעון אמיתי, רב המושב זיתן, איש רב אשכולות ופעלים, בעל ידע רב והערכה רבה, הדובר מספר שפות. הרב אמיתי נחשב למקובל הן בקרב היהדות האורתודוקסית והן בקרב היהדות הלאומית, מעצם היותו אוהב הארץ והמדינה, ששירת בצה"ל, בסדיר ובמילואים. התבלטותו כמגשר, מפשר, מוהל, שוחט, משגיח כשרות ובעל עוד שלל תכונות, תארים ותפקידים, מעמידים את כבוד הרב אמיתי במעלה רשימת הרבנים הראויים לכהן בתפקיד הרם והנכבד.

כבוד הרב שמעון אמיתי (עבדלחק) נולד בקזבלנקה שבמרוקו, בשנת 1952, למשפחת רבנים ידועה וחרדית, ששימשה בקודש בכמה ערים מרכזיות במרוקו. בן דודו, הרב אברהם עבדלחק זצ"ל, היה ראש השוחטים בקזבלנקה. הוא למד בבית הספר "אם הבנים" בקזבלנקה, ולאחר מכן ב"אוצר התורה", ועוד בילדותו נודע כעילוי ותלמיד חכם בתורה.
בערב ראש השנה 1968, עלה הרב אמיתי שליט"א ארצה. בשנת 1969 התגייס לשירות סדיר בצה"ל. הוא שירת ביחידת תותחנים קרבית, בגדוד 403, ואת רוב שירותו עשה בסיני. לאחר סיום השירות הסדיר, נמנה על כוחות המילואים, למשך 7 שנות שירות נוספות.
בשנת 1975 נישא הרב לגב' יפה שתחיה, המשמשת כיום כרבנית של המושב זיתן. לזוג שני בנים ושתי בנות, כולם התחנכו בבתי ספר תורניים. הילדים נשואים, ולרב ולרבנית 12 נכדים, ב"ה. שלושה מילדיו מתגוררים במושב זיתן ובת אחת בראשון לציון.
למרות שהרב אמיתי שליט"א אינו מתגורר בלוד, אלא במושב זיתן הסמוך, יש לציין, כי על-פי חוקי הרבנות, המתירים לרב העיר להתגורר עד 6 ק"מ מגבול העיר, הוא כשיר לכהן בתפקיד, שכן מושב זיתן גובל בעיר לוד. ביתו של הרב מרוחק, לכל היותר, כ-2 ק"מ ממרכז העיר.
לאחר שחרורו מצה"ל, עבד הרב בנתב"ג כאיש ביטחון. לאחר פטירתו של רב מושב זיתן, הוצע לו לשמש בתפקיד רב המושב, והוא משמש בתפקיד זה, בהצלחה רבה, עד עצם היום הזה.
לימודי שחיטה: הרב אמיתי שליט"א למד שחיטות גסות, דקות ועופות. הוא נשלח לשחיטת חו"ל מטעם הרבנות הראשית לישראל מספר פעמים, ושימש בכל התפקידים, עד לתפקיד סגן ראש צוות.
בהמשך, למד הרב את מלאכת ברית המילה בכמה בתי חולים שונים, וברוך השם, עד ליום זה זכה למול אלפים מבני ישראל.
במשך השנים, למד הרב אמיתי שליט"א לרבנות ונבחן ע"י גדולי הדור, ובראשם: המרן הראשון לציון, רבנו עובדיה זצ"ל, הראשון לציון מרן רבי מרדכי אליהו זצ"ל וכן ע"י הרב הראשי לישראל לשעבר, שלמה גורן זצ"ל. כמו כן, הוסמך הרב אמיתי ע"י הרב שלום משאש זצ"ל והרב משה מלכה זצ"ל, רבה הראשי של העיר פ"ת לשעבר. שני הרבנים האחרונים הכירו את הרב ואת משפחתו עוד מהימים בהם התגוררו בשכנות בעיר קזבלנקה שבמרוקו.
הרב אמיתי קיבל "תעודת כושר" לשמש כרב יישוב ורב אזורי מהרבנים הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל ואחריו מהרב הראשון לציון הרב אליהו בקשי דורון שליט"א.
בשנת 1988 קיבל הרב "תעודת כושר" לרב עיר מהראשון לציון הרב הגאון שלמה עמר שליט"א ומהרב הגאון יונה מצגר שליט"א, שני הרבנים הראשיים לישראל לשעבר.
משנת 1977, הרב אמיתי שליט"א מכהן כרב שו"ב (שוחט ובודק), מוהל וחזן במושב זיתן, המשתייך למועצה האזורית עמק לוד.
הרב אמיתי שליט"א דובר מספר שפות. בין היתר, דובר הרב גם צרפתית, ספרדית וערבית על בוריין (קרוא וכתוב).
לרב אמיתי שליט"א קשרים מצוינים עם מנהיגי העדה המוסלמית בעיר לוד. קיים כבוד הדדי בין הרב לבני העדה, והוא ידוע כמפשר ומגשר, המקובל מאוד בקרב מנהיגי המוסלמים, ויש לו מילה של כבוד אצלם. אנקדוטה מעניינת: הם אף מזמינים אותו, מפעם לפעם, לערוך בריתות מילה לילדיהם.
בראיון קצר שקיימנו עם הרבה הצנוע והעניו השבוע, הוא אמר לנו: "אומנם אני אדם חרדי, אבל בדעותיי אני דתי-לאומי. שרתתי בצה"ל, ואני מכבד מאוד את בני הגרעין התורני, המשרתים את המדינה בנאמנות. אני סבור, שאני יכול בהחלט, בהבנה יתרה, לשמש אותם, כמו גם את יתר תושבי העיר, הן מצד כל הקשור לתורה ולדת ישראל, והן מהבחינה האידיאולוגית.
אנו מאחלים לרב שמעון אמיתי שליט"א הצלחה ואריכות ימים.


הרב אבי זרקי:


אין עוד רב בישראל כמו הרב שמעון אמיתי שליט"א, עם כל כך הרבה הסמכות ותעודות מכל קצוות תבל, מרבנים ידועי שם, בדור הקודם ובדורנו אנו. הוא האיש הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון!


 הייתי בחור ישיבה צעיר כבן 17 לערך. סיימתי למודי שחיטת עופות ולמדתי בישיבת "שארית יוסף" בראשותו של מורי ורבי הגאון האמיתי הרב ניסים טולדנו זצוק"ל. באחד מימי "בין הזמנים", הזמין אותי חבר שהתגורר ברמלה אליו הביתה. כיוון שאהבתי מאוד את השחיטה, עשיתי לי הרגל להסתובב בכל שוק בארץ, היכן שקונים עוף חי. כך הכרתי שוחטים, ראיתי כלי שחיטה מגוונים, שיטות בהעמדת ובדיקת הסכין וכיוצ"ב.
נסענו לשוק של רמלה, הגענו לבית השחיטה ונכנסנו פנימה. ראיתי רב יפה-מראה, גבוה, שוחט בקצב מהיר שלא ראיתי מימי, והכול מתוך מומחיות ושחיטה מהודרת. שנינו עמדנו והסתכלנו, אך השוחט פנה דווקא אליי ושאל אותי: "אתה שוחט, נכון"? השבתי בחיוב. מסתבר שלפי צורת ההתבוננות שלי הוא זיהה. "יש לך סכין?", שאל. "כן", הנהנתי בראשי. הוא ביקש לראות את הסכין. היא הייתה נתונה בנרתיק מהודר, שהיה בתוך התיק שלי עם אבני ההשחזה והתעודה. לאחר שראה את התעודה, שוחח עמי בלימוד והלכה, בדק את הסכין וראה כי היא חדה וחלקה כדת וכדין. הרב ביקש ממני לעלות ולהצטרף לשחיטה. בנקודה זו אני חייב להעיר, שוחט מתחיל, הוא כמו "נהג חדש". כשם שנהג חדש מבקש מכולם "תן לי סיבוב", כך שוחט מתחיל "מתלהב" ורוצה לשחוט כל הזמן. לרב הזה קראו הרב אמיתי שליט"א, הרב האזורי של עמק לוד ורב מושב זיתן. הוא נתן לי לשחוט ללא הפסקה, נתן לי טיפים ואף הזמין אותי לביתו לארוחת צהריים. כמובן שנפרדתי מחברי לישיבה והלכתי לבית הרב. אחר הצהריים, הגיעו אנשים לקחת את הרב לשחוט כמה כבשים במושב. הרב אמיתי הציע לי להצטרף אליו וללמוד את מלאכת שחיטת הבהמות. מכיוון שבילדותי הייתי עד לשחיטת כבש על ידי שוחט לא מומחה, כנראה נשארה בי חוויה שלילית וההחלטה שגמלה אז בליבי כי שחיטת צאן ובקר אינה בשבילי. שיתפתי את הרב אמיתי ברחשי לבי. "אתה תבוא איתי פעם אחת, ואחר כך נדבר", אמר לי הרב אמיתי. הרב שחט את הכבשים בהולכה בלבד, הסכין יצאה ללא דם, לא ראיתי דבר כזה מימי. "אני אלמד אותך לשחוט ואעשה ממך מומחה גדול", אמר לי הרב. נשארתי מאותו הערב ללון בבית הרב למשך כל "בין הזמנים". הוא נתן לי לשחוט צאן ובקר, תוך כדי שהוא אחראי על השחיטה, תוך לקיחת הסיכון שאם אנבל חלילה הוא ישא בתוצאות. מכיוון שהייתי בחור ישיבה צעיר לימים ודל. תוך כדי זה, הוא הכניס אותי לעולם המילה ולעריכת חופה וקידושין, לקח אותי לרבנות הראשית לישראל לפתוח תיק ובנה אותי מתחילה ועד סוף כרב היודע את כל מלאכות הקודש כמובא בגמרא.
 
אם יש בעולם שני אנשים טובים, אחד מהם הוא הרב שמעון אמיתי. אם יש רק אדם אחד - זה הוא.
 
מספרים על הרב עובדיה יוסף ז"ל, שכאשר הוציא לאור את ספרו הראשון, הגיע אליו גביר ובקש לתרום את כל הוצאות הספר לעילוי נשמת הוריו. הרב הודה לו ואמר שכבר נתן לאיש אחר. למחרת נתן הרב לבעל חנות נעלים את הכבוד להופיע בראש הספר, בחצי המחיר. לתדהמתם של בני המשפחה השיב הרב: "כאשר הייתי נער צעיר - בחור ישיבה, הלכתי ברחוב הראשי וראיתי חנות ספרים גדולה. נכנסתי לחנות ואמרתי לבעלים כי אני מבקש לבוא כל יום בשעות הצהריים, ולקרוא כל יום ספר אחד, מבלי לקלקלו ומבלי להפריע, ונהיה הוא ואני, יששכר וזבולון. בעל החנות השיב לי כי חנותו איננה ספרייה, וגירש אותי בבושת פנים. יצאתי משם והנה נגש אלי בעל חנות נעליים, כיוון שנעלי היו מרופטות, הוא הזמין אותי להיכנס לחנותו ונתן לי זוג חדש במתנה. לימים, כאשר הפכתי לגדול בתורה, מופיע אותו בעל חנות ספרים עשיר ורוצה להיות בדף הראשון של ספרי? לא ולא! את הכבוד אתן לאדם שנתן לי זוג נעליים בחורף, ואפילו אם הוא תורם פחות.
 
כיום, אני מכהן כרב בצפון תל אביב, המוהל הראשי לת"א-יפו, ראש מכון "מדרש הלכה" בבני ברק, נשיא התנועה להגינות משפטית ועוסק בשלל תפקידים יוקרתיים. גם מצבי הכלכלי שפר עליי, והנני מבוסס ומסודר, תהילות לאל עליון. הופעתי ואני מופיע רבות בכל כלי התקשורת. היו לי תוכניות ברדיו עם מאות אלפי מאזינים, כותבים עליי לעיתים מזומנות בעיתוני הארץ והכלכלה. כל שועי הארץ וראשי הכלכלה והמשק בישראל מקורבים אליי. אך לכל מקום שאגיע בעולם, אזכור את האיש הזה, הרב שמעון אמיתי שליט"א, לו מגיעות כל התודה והברכה, כיום, כאשר אתם עומדים לפני בחירת רב לעיר לוד.
הכרתי את רבכם, הרב חדד ז"ל, חושבני ובטוחני, כי אם יש איש ראוי והגון להנהיג בשכל ישר, בנועם הליכות, בסבר פנים יפות וענווה רבה, הוא הרב שמעון אמיתי שליט"א, אשר הוא מושלם מכל הבחינות. אין עוד רב בישראל עם כל כך הרבה הסמכות ותעודות מכל קצוות תבל מרבנים ידועי שם בדור הקודם ובדורנו אנו. הוא האיש הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון!

איפה יש עוד אנשים כאלה בדורינו?

לדעתי, כבוד הרב אמיתי הוא אחד מגדולי הרבנים בעולם הכשרות בעולם. ידיעותיו בהלכה עצומות. זכורני, כי כאשר היינו מגיעים לבתיהם של גדולי הדור, הם היו קמים מפניו. הרב משאש זצ"ל, שכיהן עשרות בשנים כרב ראשי וראש אבות בתי הדין בירושלים, היה אוכל רק משחיטתו. אין עוד שו"ב המעמיד סכין במהירות, במקצועיות, בהידור, "חד וחלק" כהרב אמיתי. הוא כיהן בכל התפקידים בארץ ובחו"ל והגיע לדרגה הבכירה ביותר בעולם הכשרות. בענף המילה, הוא מוהל לשם שמים, ללא קבלת תמורה, ופעמים רבות שראיתיו מביא מתנה להורי הרך הנולד. לא רק בש"ס ובפוסקים הוא מלא וגדוש, לא רק בעולם הדרוש דבריו נכנסים אל הלב, גם בעולם הקבלה, ידיו רב לו בעולם הנסתר והוא מצניע לכת, בענוותנות רבה.
הרב אמיתי שליט"א הוא איש חסד במלוא מובן המילה. בדרך כלל כאשר אנו רואים "הומלס" ברחוב, בפרט אם הוא מוזנח ושערו פרא, אנו עוברים על פניו ולכל היותר מניחים מטבע, למען ההרגשה הטובה. עיני ראו ולא זר: הרב אמיתי שליט"א, עומד ומחזק את רוחם, לוקח אותם אליו הבייתה, נותן להם להתקלח, מגיש להם ארוחה חמה, לוקח מכונת תספורת ובמו ידיו מסדר את שערם וזקנם, מלביש אותם בגדים חדשים, נותן בידם כסף, מעודד את רוחם ומשלח אותם לדרכם טובי-לב.
ביתו פתוח לרווחה ועניים רבים סמוכים על שולחנו. איפה יש עוד אנשים כאלה בדורינו? הרי זו תורה ועבודה וגמילות חסדים באיש אחד. למותר לציין, הרב אמיתי שליט"א שירת כלוחם בצה"ל, כל תלמידיו יודעים כי תנאי בל יעבור להמנות עם תלמידיו הוא, אהבת הארץ, צה"ל וכוחות הביטחון. הרב יודע לאחוז בנשק ואף נושא אקדח ברשיון. הוא אהוד הקהל, אהוב הציבור, מוערך בעולמה של תורה, מקובל בחוגים נרחבים ביותר ושמו הטוב הולך לפניו אף מעבר לים.
הרב יודע ללכת גם עם אלה ש"סובלים" ממחלת הקנאה. כאחד שנמצא בעולם הרבנות קרוב לשלושים שנה, ראיתי לא אחת "מלחמות רבנים" נוראיות. שמעתי לעיתים דברי בלע כנגדו אשר נבעו מקנאה רבה באישיותו, בידיעותיו ובמומחיותו, מחיתי על כבודו והתפלאתי לראות שכבוד הרב אינו משיב מלחמה. הוא נהג לקחת את האיש שהיה נגדו מקנאה, לעזור לו, לקדם אותו ולהפוך אותו במרוצת הזמן מאויב לאוהב.
הרב לימד אותנו תמיד את דברי רבותינו: "איזהו גיבור? הכובש את יצרו. ואיזהו גיבור שבגיבורים? זה ההופך שונאו לאוהבו".


הרב אבי זרקי הוא רבה של צפון ת"א, ראש מכון "מדרש הלכה" להסמכת מוהלים והמוהל הראשי של תל אביב יפו, ישראל.מותו של רב, חבר ואדם צדיק

הרב חיים חדד זצ"ל 1937-2015

רבה הראשי של לוד, הרב חיים חדד זצ"ל, הלך לעולמו בי"ז בניסן התשע"ה, בעת ששהה בחופשת חג בבית מלון בירושלים, והוא בן 77. הרב חדד נולד בתוניסיה בכ"ז כסלו התרצ"ח (1937). בבחרותו למד בישיבת 'כנסת חזקיהו' בכפר חסידים, שם קנה את תורתו. ברבות השנים הוכתר לרבה הספרדי הראשי של לוד ובמשך כ-40 שנה שירת את הציבור בלוד בנאמנות ובנועם, לצד הרב הראשי האשכנזי הרב נתן אורטנר.
עם היוודע הבשורה על פטירתו, הודיע ראש העיר לוד יאיר רביבו על ביטול חגיגות ליל המימונה שתוכננו בעיר במוצאי השבת.
"חבל על דאבדין ולא משתכחין. העיר לוד כואבת ומכבדת את זכרו של הרב הראשי ללוד, ולפיכך הוריתי על ביטול חגיגות המימונה. מאחל לתושבי העיר המשך חג פסח שמח וכשר. שנתבשר בעזרת ה' רק בשורות טובות", הוסיף רביבו בהודעה שיצאה לאחר פטירתו של הרב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
שתיין
שלמה שרעבי | 00:36   17.10.19
2
חדש במושב
חדש | 15:01   27.08.18
1
שמעון אמיתי פסול
בן שימול | 07:16   13.02.18