יום ראשון, 08 בדצמבר 2019, י' כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 08-9255158

נוער וצעירים ברמלוד נט באר יעקב

המקום הכי תוסס לנוער וצעירים ברמלה, לוד, באר יעקב ומודיעין

הנער עמרי הלל הקים פרויקט ייחודי ומהפכני בבית החינוך "המעפילים" בלוד

הנער עמרי הלל הקים פרויקט ייחודי ומהפכני בבית החינוך "המעפילים" בלוד

פורסם בתאריך:


אנשים טובים באמצע הדרך:

מזה כשנתיים, שבכל יום שישי, מתייצבים עמרי הלל וחבריו, כולם תושבי שוהם, בבית החינוך "המעפילים" בלוד. הם מעבירים שם, ביוזמתם ובהתנדבות מלאה, שיעורים לתלמידי בית הספר, בשיטה מהפכנית וייחודית, אותה הם פיתחו בעצמם.
היוזמה הברוכה צוברת לאחרונה תאוצה, זוכה לתשבחות ומחמאות רבות מכל עבר, ואף תועדה בסרט שזוכה לצפיות רבות ביוטיוב.
עמרי, העומד בראש היזמים הצעירים, נער חריף, צנוע וביישן - מזכיר בתכונותיו ובמראהו החיצוני את הדוד הכדורגלן, יעקב הלל - השחקן המעוטר ביותר בישראל. גאווה מקומית!תופעה מדהימה:

בני נוער דעתנים, חריפי-שכל, יזמים ובעלי רמת משכל גבוהה מהממוצע, מעדיפים להתנדב ולסייע לילדים, במקום לבלות עם חבריהם בחוף הים או בבריכה. הם מגיעים בכל יום שישי משוהם, לבית חינוך "המעפילים" שבלוד, כובשים בסערה את הכיתה התורנית, פורשים על הרצפה שורה של משחקי חשיבה שהם המציאו, בעזרתם הם מלמדים את התלמידים בדרך חווייתית, מלהיבה ומרתקת, את מקצוע המתמטיקה ומקצועות נוספים.

בשבועות האחרונים הם מריצים ב"המעפילים" את אירוע השיא של השנה, אותו הם מכנים: "המרוץ למיליון". מיותר לציין, שהתלמידים הנלהבים קופצים על ההזדמנות שנקרית בדרכם, לצאת מעט מן המחברות והספרים, למשחקים דידקטיים מהנים. הם מקבלים את פני עמרי וחבריו המדריכים בצפייה ובשמחה. התלמידים מתייחסים לכל העניין כמשחק מרתק, מורי בית החינוך והמנהלת מתייחסים להדרכה הייחודית כאל שיעור לכל דבר, וכולם יוצאים נשכרים ומרוצים.

בדרכי לחדר מנהלת "המעפילים", איני יכול שלא להתרשם מן הניקיון, הסדר המופתי והמראה המלבב שאופף כל פינה ואתר בתחום בית החינוך, מושג המחליף את "בית-הספר" הישן, ובו מבכרים מנהלי המוסד להשתמש. אני מגיע לחדר המנהלת המוערכת, מלי פרץ, ושומע מפיה מילים חמות על הפרויקט ויוזמיו: "הרעיון התחיל בעזרה בשיעורי המתמטיקה, והתרחב למקצועות נוספים. החונכים מעבירים את השיעורים באופן חווייתי, באמצעות משחקים, שעשועי-דרמה, פעילויות פרטניות ופעילויות קבוצתיות. והכול, כמובן, בפיקוח ובליווי המורים", מספרת לנו הגב' פרץ.

המורה עינת טל מוסיפה אף היא מילים חמות משלה: "החונכים מדהימים. הם תלמידי כיתות י'-י"ב, שמגיעים בזמנם הפנוי, בימי שישי, באופן קבוע. הם מקבלים מאיתנו את חומרי הלמידה, וממירים אותם למשחקי חשיבה ולימוד. השיטה הוכיחה את עצמה, הרבה מעבר לציפיותינו המוקדמות".

אנו נכנסים לכיתה, בעיצומו של שיעור על מדינות העולם. מספר לנו עמרי הלל: "אנו עובדים לפי שיטה, שעל-פיה התלמידים לומדים באמצעות פרויקטים. לאחרונה, אנו עובדים על פרויקט שבמסגרתו התלמידים לומדים על העולם, ועושים עבודות מחקר מסובכות על מדינות שונות. המפגש האחרון שיתקיים בע"ה בקרוב, לו קראנו "המרוץ למיליון", יסכם למעשה את הפרויקט עליו עבדנו בשבועות האחרונים".

* * *

אנו שומעים מפי טלי, תלמידת כיתה ד'2 ובת-דוד של הזמרת רינת גבאי (אף היא בוגרת "המעפילים") התייחסות לפרויקט: "אני מחכה בכיליון עיניים לשיעורים האלה. יש בלימודים הללו יציאה מהשגרה. משהו מרתק, מעניין וקסום, שבאמצעותו אנו לומדים על נושאים חדשים, בדרך חווייתית ומהנה", היא מספרת בהתלהבות.

 * * *

שירה גילינסקי, מתנדבת בצוות המדריכים, אומרת: "בראש ובראשונה, חשוב לי לציין שיש חיבור נפלא בין המדריכים לתלמידים, ברמה שאי אפשר לתאר. אני רואה חשיבות ראשונה במעלה, בהתנדבות ובסיוע לקהילה, בכל דרך אפשרית". מוסיף עמיתה יובל וסטרמן: "גם אנחנו, המדריכים, מפיקים תועלת מהפרויקט. זו הזדמנות מעולה עבורנו לצאת מ'הבועה' של שוהם, ולהכיר ילדים חדשים, לצד התחושה הנפלאה שאנחנו תורמים להם מהידע שלנו".

עמרי מספר לנו על הקשר המיוחד שלו עם העיר לוד: למרות שהוא מתגורר בשוהם, הוריו נולדו וגדלו בלוד. דודו, יעקב הלל, התחיל את הקריירה המפוארת שלו כשחקן כדורגל בקבוצת הפועל לוד. "יש גם את הנקודה האישית: 'המעפילים' היה בית הספר היסודי בו למדה אמי", הוא מספר, ולא מנסה להסתיר את התרגשותו.

מסכמת המנהלת, מלי פרץ: "אפשר לראות את זיק ההנאה בעיניהם של התלמידים והמתנדבים. התלמידים מפיקים מהפרויקט תועלת שלא תסולא בפז". המנהלת מודה, שכאשר עמרי הלל פנה אליה לראשונה, בחופשת הקיץ של השנה שעברה, היא היססה: "בכל זאת, היה מדובר בתלמידי תיכון, עם פרויקט חדשני, שאף אחד לא הכיר ולא ידע אם יצליח. בדיעבד, אני יכולה לומר בפה מלא, כי אני מברכת על ההצלחה המדהימה שנוחל הפרויקט. זה מופלא לראות שתלמידי תיכון יוזמים רעיון כה גאוני, ומיישמים אותו על חשבון הזמן החופשי שלהם. במקום לצאת לבלות, הם בוחרים להגיע לבית החינוך שלנו, ומצליחים להדביק בהתלהבותם הן את התלמידים והן את סגל המחנכים".

ואילו עמרי מסכם: "הפרויקט הזה מוכיח שניתן להעביר חומר לימודי בדרכים חדשות, יצירתיות ולא מקובלות. אשמח, אם דרך הפרויקט שיזמנו נלמד לטפל גם בנושאים אחרים במדינה - בדרכים יצירתיות ומעניינות. והעיקר, שאף פעם לא נהייה משעממים ומקובעים".

לפני שאנחנו עוזבים את בית חינוך "המעפילים", מבקשת מלי פרץ להודות לעמרי הלל ולצוות החונכים על פועלם למען התלמידים. היא מביעה את ביטחונה כי הפרויקט ימשיך גם בשנת הלימודים הבאה, תוך הרחבתו לשכבות גיל נוספות. עמרי מבקש להודות למנהלת ולצוות המורים, על שפתחו בפני חבריו ובפניו את הדלת ועל שנתנו להם את ההזדמנות, העזרה ואת מלוא הגיבוי. הוא לא נפרד מאתנו, לפני שהוא מציין "תופעה" ייחודית ומופלאה: "זו הפעם הראשונה בחיי, בה אני רואה מנהלת המכירה את שמות כל תלמידי בית הספר שלה ומגלה מעורבות כה גדולה. זה משהו מקסים בעיניי". כשאנחנו שואלים אותו על העתיד, הוא אומר בצניעות, שיעסוק בכל תחום בו יוכל לסייע לאנשים ולחברה בכלל. אנו צופים לו גדולות ונצורות.

את הכתבה במלואה, תוכלו לקרוא ביום ו' הקרוב ב"רמלוד פלוס"


תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: