יום חמישי, 25 בפברואר 2021, י"ג אדר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות לוד ברמלוד נט באר יעקב

חדשות לוד

ראש העיר לוד: "דרוש, מבצע 'חומת מגן 2' ,למיגור הטרור הפלילי בחברה הערבית!"

פיצוץ הרכב שאירע ביום חמישי האחרון בשכונת רמת אשכול בלוד, במהלכו אדם אחד נפצע קשה ונזק נגרם לדירות באזור, מצטרף לשורה של אירועי פשיעה שמתרחשים מזה שנים בעיר. ראש העיר יאיר רביבו: נדרשים כאן בלוד אלפי כוחות ושילוב מודיעיני וחקירתי של השב"כ שיפעלו להגברת המשילות, חיזוק הביטחון האישי של התושבים ואכיפת החוק ללא פשרות * תושבת העיר: "המשטרה מגיבה מאוד באיחור ובצורה לא יעילה" * משטרת ישראל: "אנו משקיעים כוחות ואמצעים רבים ומבצעים אכיפת נרחבת נגד האלימות והשימוש באמצעי לחימה במטרה לצמצם את הפשיעה ולהגביר את תחושת הביטחון בקרב תושבי העיר לוד"

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

מערכת רמלוד נט ובאר יעקב

בתמונה: בזירת הפיגוע, יאיר רביבו וח"כ אופיר סופר. הטרור הפלילי בחברה הערבית פוגע בחפים מפשע וזורע בהלה

הפיצוץ ברחוב אקסודוס בשכונת רמת אשכול בלוד, בשעות הערב של יום חמישי, נשמע היטב בכל העיר, החריד את תושבי השכונה ואת תושבי העיר כולה. סכסוך בין חמולות מהחברה הערבית בעיר הביא לפיצוץ רכב של עבריין המוכר למשטרה, סוחר סמים. פיצוץ רכבו סמוך לשעה 20:00 גרם לנזקים במספר דירות סמוכות, והביא לפציעתו באורח קשה של תושב ערבי בן 32.

באותו ערב יצאה שיירת מכוניות של אימהות מודאגות, שמחו על הפגיעה בביטחון התושבים. לטענתן מדובר בפגיעה מתמשכת בדמות פיצוצים ואירועי ירי רבים במשך שנים רבות ברחבי העיר. במוצאי שבת, התקיימה הפגנה משותפת לכל תושבי שכונות העיר, יהודים וערבים.

תושבי השכונה ציינו את הפחד שאחז בהם בזמן שאירע הפיצוץ. הרכב שהתפוצץ מתחת לבניין מגורים, גרם נזק כבד למבנה ולבתים הסמוכים, חלונות התנפצו לרסיסים.  "המשטרה מגיבה מאוד באיחור ובצורה לא יעילה", אמרה אחת התושבות שטענה כי שהמשטרה לא מבצעת מספיק פעולות מנע, אלא בעיקר פעולות בדיעבד. "יש פה 'דאווינים', ניידות שמסתובבות אבל לא ממש אוכפות. כל עוד יש נשקים בשכונה – הם יהיו בשימוש. צריך להתקיים פה מבצע טיהור אמל"ח".

לפני כחודש ביקר בעיר השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה מלווה בצמרת המשטרה. במהלך הסיור הוא הבטיח לראש העיר, עו"ד יאיר רביבו, נוכחות מוגברת של כוחות שיטור, שהגיעה בדמות מפקדה משימתית המורכבת מכ-300 שוטרי מג"ב ושוטרים כחולים נוספים, ומתרכזת בטיפול בפשיעה הערבית בעיר. זה קרה מיד לאחר אירוע הצתת המכוניות והמשאיות ברחבי העיר בחודש שעבר, שבעקבותיו נעצרו חמישה מעורבים. ראש העיר הדגיש אז כי המדובר בפשע שנאה לאומני, תג מחיר ונקמה כנגד תושבים יהודים חפים מפשע, על רקע אכיפת החוק וביצוע הריסות בתים שנבנו באופן לא חוקי בלוד.

בהפגנת תושבים יהודים וערבים ברחבת בית המשפט המחוזי בלוד

תושבי העיר מעידים גם הם על נוכחות מוגברת של שוטרי מג"ב. כחלק מניסיונה של המפקדה המשימתית להבטיח את ביטחון התושבים, המשטרה התבייתה באמצעות צוותים מיוחדים על מתחמי משפחות הפשע בעיר. במקביל, נערכים מעצרי מנע, חיפושים בבתי עבריינים מוכרים ותפיסות אמצעי לחימה לא חוקיים בעזרת מידע מודיעיני. במשטרה טוענים שהפעילות כבר הצמיחה פירות, אולם האירוע האחרון לא בדיוק מעיד על כך.

יש לציין כי האכיפה לא מסתכמת בעבודת המשטרה בלבד. פעמים רבות מתקיימים מעצרים, אך החשודים משוחררים לאחר שהם מובאים אל בית המשפט מבלי שמוגש נגדם כתב אישום. בסביבת השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, טוענים כי השר שם את הנושא בעדיפות עליונה, אלא שירידה בפשיעה היא תוצאה של תהליכים שלוקחים זמן.

למחרת פיצוץ הרכב הגיע ראש העיר יאיר רביבו לשכונת רמת אשכול. "הגעתי הבוקר לזירת הפיגוע בלוד, יחד עם ח"כ אופיר סופר לתמוך בתושבי שכונת רמת אשכול לאחר פיצוץ מכונית התופת אמש ברח' אקסודוס בשכונה, לאחר שרק רק בנס לא היו נפגעים בנפש. כן, אני מתעקש לקרוא לזה פיגוע ולהשתמש במונחים של טרור, מחבלים ומכונית תופת, אף שהמדובר באירוע על רקע פלילי. אני דורש מהממשלה לקדם חקיקה שתכיר בנפגעי טרור פלילי כנפגעי פעולות איבה כדי שתושבים שנפגעו על לא עוול בכפם, יקבלו את מלוא הפיצוי מהמדינה. הבטחתי לדיירי הבניין שנפגע כי העירייה תסייע בשיפוץ ובצביעה וכן הנחתי את גורמי הרווחה להעניק את מלוא הסיוע לתושבים היקרים", אמר רביבו, "העסק הזה של הטרור הפלילי בחברה הערבית שפוגע בחפים מפשע וזורע בהלה, לא יכול להימשך, אמשיך בכל הכוח כדי שהנושא החמור הזה לא ירד מסדר היום".

ראש העיר השתתף גם בהפגנת התושבים שהתקיימה במוצ"ש, ברחבת בית המשפט המחוזי בעיר: "אנחנו לא יכולים להמשיך עם המציאות הזאת, אנו קוראים לממשלה לצאת למבצע 'חומת מגן 2' למיגור הטרור הפלילי בחברה הערבית בישראל, שפוגע בחפים מפשע. נדרשים כאן בלוד אלפי כוחות ושילוב מודיעיני וחקירתי של השב"כ שיפעלו להגברת המשילות, חיזוק הביטחון האישי של התושבים ואכיפת החוק ללא פשרות. לא נשתוק ולא נאפשר למצב הזה להימשך, הנושא הזה צריך להיות בראש סדר העדיפויות".

בעיריית לוד אומרים שאירועי הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, הם לא נחלתה של העיר לוד בלבד אלא מכת מדינה שיש לראות כבעיה לאומית. "יש בלוד משטרה טובה ואנו מחזקים את ידה, אולם המשימות בלוד גדולות על תחנה מקומית. משטרת לוד לבדה, לא תוכל להתמודד עם התופעה ותגבור הכוחות שהוכנס אינו מספיק כלל".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל משקיעה כוחות ואמצעים רבים ומבצעת אכיפת נרחבת נגד האלימות והשימוש באמצעי לחימה במטרה לצמצם את הפשיעה ולהגביר את תחושת הביטחון בקרב תושבי העיר לוד. במסגרת הרחבת מאמצי המשטרה, פועלת בחודש האחרון, מפקדה משימתית ייעודית למשימות אכיפה ומניעת פשיעה באזורים רגישים ברחבי העיר.

"נציין כי בשנת 2020 נתפסו בלוד מעל ל-30 כלי נשק מסוגים שונים, אמצעי לחימה נוספים ותחמושת רבה. כמו כן, נפתחו מעל ל-500 תיקי חקירה בנושא אלימות ואחזקת אמל"ח והוגשו מעל ל-200 כתבי אישום באותן עבירות בסיומן של חקירות המשטרה. לצד פעולות האכיפה, מקיימת המשטרה כל העת פעילות הסברה ומניעה אל מול הנהגת החברה הערבית בעיר. משטרת ישראל רואה בחומרה רבה את אירועי האלימות בעיר והציבה את הטיפול באירועים אלו בראש סדר העדיפות. המשטרה תמשיך לפעול בכל יכולותיה ומשאביה על מנת למנוע אירועים כאלו בעתיד ולהביא את האחראים לדין".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: