יום ראשון, 01 באוקטובר 2023, ט"ז תשרי ה' תשפ"ד
לפרסום חייגו: 08-9255158

יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

יהדות פותח את ידיך - הפינה היהודית של תושבי רמלה, לוד, מודיעין ובאר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "קרח".(כניסה-19:27)(יציאה-20:32). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "קרח".(כניסה-19:27)(יציאה-20:32).

פרשת השבוע קֹרַח פותחת בפסוק "וַיִּקַּח קֹרַח בֶּן יִצְהָר בֶּן קְהָת בֶּן לֵוִי" ללמד אותנו על ייחוסו הגדול. אולם קנאתו למשה העבירה אותו על דעתו והוא פתח במסע המרדה והשמצה נגד משה. לא לחינם חז"ל אומרים: "הַקִּנְאָה וְהַתַּאֲוָה וְהַכָּבוֹד מוֹצִיאִין אֶת הָאָדָם מִן הָעוֹלָם". אנו רואים שאפילו קרח שהיה חכם גדול ועשיר גדול, נפל באש המחלוקת וגרם רעה לעצמו ולכל עדתו. עלינו להתרחק מהמחלוקת עד הקצה האחרון ולשמוח בחלקנו, והעיקר לדעת, שלכל אחד יש את התפקיד והייעוד שלו בעולם.

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "שלח".(כניסה-19:24)(יציאה-20:29). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "שלח".(כניסה-19:24)(יציאה-20:29).

מצוות 'ציצית' הכתובה בפרשת 'שְׁלַח' כתוב: "וְלֹא תָתֻרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם". מפרש רש"י: "הלב והעיניים מרגלים לגוף האדם, העין רואה והלב חומד". ומדוע מחייבים את הלב, הלא העין היא שחוטאת וגורמם שהלב יחטא? אמרו חז"ל: "שלושה דברים ברשותו של אדם – פה, ידים ורגליים, ושלושה אינם ברשותו – עיניים, אוזניים ואף". ולכן העיניים הן רשות המיוחדת למזיק, כי הן אינן ברשותו, לפיכך חייב הלב להיות שנכנס ברשותו של המזיק.

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "בהעלותך".(כניסה-19:21)(יציאה-20:25). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "בהעלותך".(כניסה-19:21)(יציאה-20:25).

בפרשה השבוע כתוב: "וְהָאִישׁ מֹשֶׁה עָנָיו מְאֹד מִכֹּל הָאָדָם אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה." גם האדם הכי פשוט בעם ישראל יכול להגיע למדרגתה של מידת הענווה כפי שחונן בה משה רבינו. זאת אם רק נלמד מכל אדם את המידות הטובות. אף מהאנשים הפשוטים "אשר על פני האדמה", כלומר - עובדי האדמה הפשוטים והתמימים – שהם מחוננים במידת ענווה טבעית ואמיתית, גם מהם יש לנו מה ללמוד.

חג השבועות מאת הרב יעקב גלויברמן.(כניסה-19:16)(יציאה-20:20). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

חג השבועות מאת הרב יעקב גלויברמן.(כניסה-19:16)(יציאה-20:20).

המעמד הגדול והמשמעותי בהיסטוריה התרחש בקבלת התורה בשנת 2448 לבריאת העולם. כשעם ישראל קבלו עליהם את התורה ואמרו: 'נעשה ונשמע'. קריאת עשרת הדיברות ביום חג השבועות בבית הכנסת מהווה כעין חזרה על המעמד ההיסטורי. מזלו של החודש 'תאומים', כדי לומר לנו שבלי אחדות ואחווה כאחים תאומים, אי אפשר לקיים את התורה. כידוע, ספר תורה שחסרה בו אות אחת – כל הספר פסול, כך כל יהודי נמשל לאות בתורה. עם ישראל לא שלם בלעדי הזולת. כולנו היינו שם וכולנו כלולים בספר תורה אחד, בדיוק כמו אז-באחדות ובאהבה.

מי יכול לעצום עין כשבעוד כמה שעות נקבל את התורה במעמד נשגב? - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

מי יכול לעצום עין כשבעוד כמה שעות נקבל את התורה במעמד נשגב?

חג השבועות מתואר בתורת הסוד ובזוהר הקדוש כיום הנישואין של אלוקים ועם ישראל • שנקבל את התורה בצורה פנימית שמטשטשת את ההבדלים, ולא בצורה חיצונית שמדגישה את ההבדלים. הרב יעקב גלויברמן כתב ופרסם את הטור לרגל חג השבועות באתר "ישראל היום".

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "במדבר".(כניסה-19:12)(יציאה-20:15) - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "במדבר".(כניסה-19:12)(יציאה-20:15)

ספר 'בְּמִדְבַּר' הוא הרביעי בחמישה חומשי תורה, נקראת בדרך כלל בשבת שלפני חג השבועות. חז"ל אומרים שכאשר בני ישראל באו למדבר סיני לקראת קבלת התורה בהר סיני, היו כולם מאוחדים ומלוכדים, ככתוב בלשון יחיד: "וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל" – כאיש אחד בלב אחד. רק בזכות האחדות זכו ישראל למעמד הנשגב של קבלת התורה. לכן מן הראוי להרבות בעשיית שלום בין אדם לחבירו לפני חג מתן תורה, בדיוק כפי שנוהגים בכל שנה בימים הנוראים.

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "בהר-בחוקותי".(כניסה-19:07)(יציאה-20:10). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "בהר-בחוקותי".(כניסה-19:07)(יציאה-20:10).

בפרשת 'בְּהַר -בְּחֻקֹּתַי' כתוב: " וְכִי־יָמוּךְ אָחִיךָ וּמָטָה יָדוֹ עִמָּךְ וְהֶחֱזַקְתָּ בּוֹ". במרבית הפסוקים נוקטת התורה בלשון רבים, אולם כדי לתת עזרה לעניים, היא פונה אל האדם בלשון יחיד - "וכי ימוך אחיך", זאת היות כאשר העני פונה לבקש עזרה, העני נתקל בדרך כלל בהתחמקויות מצד הנותן. לכן אומרת התורה בלשון יחיד - עליך אישית מוטלת החובה לעזור לאח העני ולא לשלוח את העני לאנשים אחרים.

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "אמור"(כניסה-19:02)(יציאה-20:04). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "אמור"(כניסה-19:02)(יציאה-20:04).

פָּרָשַׁת אֱמֹר פּוֹתַחַת בְּאַזְהָרָה לְכֹהֲנִים, שֶׁאָסוּר לָהֶם לְהִטָּמֵא לְמֵתִים, חוּץ מִלְּשִׁבְעָה בְּנֵי מִשְׁפָּחָה וּשְׁאֵרֵי בָּשָׂר קְרוֹבִים, וּמְסַיֶּמֶת בְּפֵרוּט רָחָב שֶׁל כָּל הַחַגִּים וְהַמּוֹעֲדִים הַשְּׂמֵחִים בַּשָּׁנָה. זֹאת כְּדֵי לְלַמְּדֵנוּ מוּסַר הַשְׂכֵּל: כְּשֵׁם שֶׁיֵּשׁ זְמַנֵּי אֵבֶל וְצַעַר לֹא עָלֵינוּ, כָּךְ יֶשְׁנָם גַּם זְמַנֵּי אֹשֶׁר וְשִׂמְחָה. עָלֵינוּ לִזְכֹּר תָּמִיד שֶׁאָסוּר לְהִתְיָאֵשׁ וּלְאַבֵּד תִּקְוָה, וְחַיָּבִים לְהִתְגַּבֵּר עַל הַמְּצוּקָה שֶׁהִיא חֵלֶק בִּלְתִּי נִפְרָד מִן הַחַיִּים, וּלְקַוּוֹת לְיָמִים טוֹבִים, לִימֵי חַג וּשְׂמֵחָה. נִזְכֹּר: כָּל יְרִידָה הִיא לְצֹרֶךְ עֲלִיָּה. שַׁבָּת שָׁלוֹם.

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "אחרי מות קדושים". (כניסה-18:57)(יציאה-20:00). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "אחרי מות קדושים". (כניסה-18:57)(יציאה-20:00).

אחת המצוות המופיעות בפרשת השבוע 'אחרי מות-קדושים', היא מצוות לא תעשה האוסרת לשקר ככתוב: "ולא תשקרו איש בעמיתו". רבי פנחס מקוריץ תלמידו של הבעל שם טוב זצ"ל אמר, כדי להגיע לאמת יש לעמול קשה. במשך עשרים ואחת שנים עבדתי על עצמי, מתוכם: שבע שנים הקדשתי לגרש מתוכי כל שמץ של שקר וזיוף, שבע שנים נוספות עמלתי לגלות מהותה של אמת. ועוד שבע שנים עברו עלי עד שקלטתי בתוכי את האמת.

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "תזריע-מצורע".(כניסה-18:55)(יציאה-19:53). - יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

סיפור קצר מאת הרב יעקב גלויברמן על פרשת "תזריע-מצורע".(כניסה-18:55)(יציאה-19:53).

חז"ל אומרים שהנגעים-המחלות באים על חטא "לשון הרע", וזו אחת העבירות החמורות ביותר, דוד המלך אומר: "נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה. סור מרע ועשה טוב." אין ערך לעשיית הטוב, אלא אם שומרים על הפה מ"לשון הרע". כתוב: " כל המעביר על מידותיו, מעבירים ממנו כל פשעיו"- כלומר, אדם שמדברים עליו לשון הרע, ומעביר על מידותיו ומבליג, מעבירים ממנו את כל פשעיו וזוקפים לחובתו של בעל "לשון הרע".