יום חמישי, 28 בספטמבר 2023, י"ג תשרי ה' תשפ"ד
לפרסום חייגו: 08-9255158

יהדות פותח את ידיך ברמלוד נט באר יעקב

יהדות פותח את ידיך - הפינה היהודית של תושבי רמלה, לוד, מודיעין ובאר יעקב

רצח גדליה בן אחיקם, יצר אפקט פרפר משוגע וגם את יום הצום שחל היום - ג' בתשרי!

לפעמים, למעשה אחד יכולה להיות השפעה דרמטית מאות שנים קדימה. אחת הדוגמאות המרתקות לכך היא הסיפור שמציינים היום: רצח גדליה בן אחיקם, שיצר אפקט פרפר משוגע. כתב - נתנאל אלינסון:

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

מערכת רמלוד נט ובאר יעקב

לפעמים, למעשה אחד יכולה להיות השפעה דרמטית מאות שנים קדימה. אחת הדוגמאות המרתקות לכך היא הסיפור שמציינים היום: רצח גדליה בן אחיקם, שיצר אפקט פרפר משוגע.

איך זה שגדליה, דמות תנכ"ית שולית למדי, קיבל צום שלם על שמו?

ובכן, לא על גדליהו עצמו צמים אלא על שרשרת האירועים שנגרמה בעקבות הרצח. מהרצח מתחיל אפקט פרפר משוגע שהשפיע מאות שנים קדימה. 

(מה זה אפקט הפרפר? ביטוי שטבע המטאורולוג אדוארד לורנץ באומרו "האם נפנוף כנפי פרפר בברזיל עשוי לגרום לטורנדו בטקסס?" כלומר איך משב רוח קל, עלול לגרום על פי תורת הכאוס לרצף אירועים בלתי ניתנים לחיזוי שסופם עלול להיות סערה אדירה).

סיפורו של רצח גדליה מופיע בפירוט רב בירמיהו מ'-מ"ד, אבל למענכם תמצתי אותו בקיצור נמרץ. הנה:

1. בית המקדש נחרב (586 לפנה"ס) אך לא כל היהודים גלו לבבל. בארץ יהודה עדיין נותרים רבבות יהודים מדלת העם. מלך בבל ממנה את גדליה בן אחיקם להיות המנהיג של כל היהודים שנותרו בארץ. כל עוד יש ליהודים מנהיג בארץ- יש גם סיכוי לשיקום איטי.

2.  ישמעאל בן נתניה, האיש הרע בסיפור, מזרע בית דוד, חושב שהוא זה שצריך להיות המנהיג. יוחנן בן קרח מזהיר את גדליהו שישמעאל מתכנן לרצוח אותו ומציע להקדים תרופה למכה ולהרוג אותו קודם. גדליה מסרב להאמין לכך, ולא רק שלא הורג את ישמעאלף אלא אפילו מזמין אותו לסעודה חגיגית בראש השנה...

3.  בזמן הסעודה בעיר המחוז 'מצפה' שבבנימין, ישמעאל רוצח את גדליהו וכל הנאמנים לו, לוקח שבויים ובורח איתם לעמון. לאחר קרב קצר בדרך הוא משחרר את השבויים ונמלט.

4.  בעקבות הרצח רבבות היהודים שנותרו בארץ נותרים ללא מנהיג. הם מחליטים לברוח למצרים. כלומר לא גלות בגלל הבבלים, אלא פשוט לעזוב את הארץ מרצונם החופשי

5.  כשירמיהו שומע על התוכנית של השרידים האחרונים בארץ לרדת למצריים הוא בוכה ומתחנן בפני היורדים שלא יעשו זאת. הוא מבטיח להם שאם יישארו בארץ תהיה להם תקומה ואם ירדו מצרימה ימיטו אסון על עצמם ועל עמם. זהו דו שיח דרמטי שמתואר במשך שני פרקים שלמים בירמיהו

6.  איש לא מקשיב לירמיהו (כרגיל). יהודי ארץ יהודה יורדים מצרימה. כך מתחסל היישוב היהודי בארץ ישראל מאז הכניסה לארץ בימי יהושע בן נון 

7.  מכיוון שהארץ נותרה ריקה מיהודים בשבעים שנות גלות בבל- חלקים רבים ממנה הפכו לשוממים, החקלאות נהרסה, ולמקומות רבים נכנסו גויים שהחלו להתיישב על חורבות היישוב היהודי הישן.

8.  שבעים שנה אחר כך, עם הצהרת כורש, מתוך מיליוני יהודים בבבל ומצריים, עולים לארץ בימי זרובבל אלפים בודדים. מעט שבמעט. אחת הסיבות שלא עלו לארץ- משום שהיא הייתה עזובה מחקלאות ומלאה אויבים והתנאים כאן היו קשים מאוד. לחז"ל הייתה ביקורת קשה על כך שרק מעטים שבמעטים עלו, והם טענו שאם היו עולים רבים יותר, בית המקדש השני לא היה נחרב! (ראו שיר השירים רבה פרשה ח', י"ג).

במילים אחרות: לא על הרצח אנו מבכים, אלא על התוצאות הדרמטיות שלו:

בעקבות הרצח חוסל היישוב היהודי בארץ, יהודים ברחו מהארץ ביוזמתם, הארץ נותרה עזובה ונכנסו אליה גויים רבים, דבר זה הקשה מאוד על העלייה בשיבת ציון וגרם להיותה של מדינת יהודה בבית שני להיות לא יציבה ובסוף להיחרב.

וזה הלקח הגדול. ועל זה הצום.

אפקט פרפר משוגע שרץ  500 שנים קדימה. 

האם ישמעאל בן נתניה שרצח סתם בשל כבוד ותאוות שליטה שיער שלכך יוביל הרצח שלו? לסיום היישוב היהודי בארץ ולהתחלה צולעת של ימי בית שני?

גדליה נרצח בראש השנה ונהוג לציין זאת יום לאחר ראש השנה.

ויפה הוא הלקח לימים של חשבון נפש אישי והבנת כוחו של מעשה אחד שיכול להשפיע מאות שנים קדימה.

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
דהינו באותה תקופה לא הייתה בכלל דת יהודי
הרב שמעון הצדיק | 17:54   18.09.23