יום שבת, 17 באפריל 2021, ה' אייר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 08-9255158

מאמרים ודעות ברמלוד נט באר יעקב

מכתבים למערכת של תושבי שוהם, באר יעקב, חבל מודיעין, גזר, עמק לוד, רמלה ולוד

מערכות סאונה: שימוש קבוע משפר את הבריאות הרבה יותר מדיאטה ופעילות גופנית

שימוש קבוע בסאונה מאפשר רגיעה והפחתה במחלות לב וכלי דם, ובעיקר הפחתה בבעיות בלחץ הדם. אבל מעבר ליתרונות אלו, מערכות סאונה מגיעות גם עם יתרונות של הפחתה בבעיות מחלות ריאות, מחלות קוגניטיביות ובעיות בריאות הנפש. חשיפת הגוף לטמפרטורות חמות באופן קבוע גורמת לדם לשאוב כמו פעילות גופנית, וההטבות נוגעות לאיכות חיים טובה יותר.

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

יח"צ

רמלודנט באר יעקב

מחקרים מראים ששימוש קבוע בסאונות מספק יתרונות בריאותיים דומים לפעילות גופנית, כולל הפחתת דלקות, שיפור ברמת הסוכר בדם ולחץ דם נמוך יותר. ממצאים אלה מובילים אנשים, בעיקר ספורטאים, להתקין מערכות סאונה בחדרי האמבטיה שלהם ולהשתמש בהן כחלק משגרת האימונים.

מערכות סאונה קשורות למסורת בריאה וחמה

מערכות סאונה משובצות עמוק בתרבות הפינית, שם שימוש בסאונה כאמצעי להפוך את הגוף לעמיד יותר, נקרא "התקשות". כפי שמתארים כמה מחקרים, סאונה היא פעולת ישיבה לפרק זמן קצר בחדר חם ויבש, בו הטמפרטורות בתקרה נעות בין שמונים למאה מעלות, בעוד שהטמפרטורות נוטות להיות נמוכות יותר קרוב לרצפה. 

ניתן לשפוך מים על סלעים חמים על מנת להגביר את הלחות בחדר, אשר נעה בדרך כלל בין עשר לעשרים אחוזים

ברוב המקרים, אנשים שוהים בסאונה כחמש עד עשרים דקות, למרות שיש אנשים שיכולים לשהות בחדרים חמים אלו למשך פרקי זמן ארוכים יותר. הדופק נוטה לעלות בין 120 עד 150 פעימות לדקה עבור משתמשי מערכות סאונה, כפי שקורה במהלך פעילות גופנית, אם כי השרירים אינם מופעלים באותו אופן.

תדירות השימוש בסאונה

מחקרים משווים בין אנשים שמשתמשים בסאונה אחת לשבוע לבין אנשים ששוהים בחדרים חמים אלו ארבע עד שבע פעמים בשבוע. ממצאי המחקרים מראים שאנשים שמשתמשים בסאונה בתדירות גבוהה יותר, חווים ירידה משמעותית בשיעור שבין 37% ל-84% בסיכון לבעיות לב וכלי דם כמו שבץ מוחי, לחץ דם גבוה, התקפי לב או מוות.

אנשים שמשתמשים בסאונה לעתים תכופות חווים גם הפחתה בסיכונים לדמנציה ואלצהיימר בשיעור של שישים אחוזים. מחקרים אחרים מראים כי אנשים שמשתמשים בסאונה בתדירות גבוהה נוטים פחות לסבול ממחלות ריאה, פסיכוזה, כאבי ראש וצורות שונות של מצבים כואבים דלקתיים כמו דלקת פרקטים. 

החוקרים כותבים שמחקרים ביפן מצביעים על מערכות סאונה שעשויות לסייע בשיפור הסימפטומים של חולים עם דיכאון קל.

תגובה גופנית זהה לתגובה לפעילות גופנית

מערכות סאונה יעילות לבריאות באופנים זהים לפעילות גופנית מכיוון שהגוף מגיב באופן שדומה לתגובה פיזית לפעילות גופנית. העלייה בטמפרטורת הגוף גורמת לזרימת דם יעילה יותר להזעה, לצד פעילות מוגברת מהלב. רמות ההורמונים משתנות באופנים שדומים לתנודות שנגרמות על ידי פעילות גופנית. 

יש גם עדויות מדעיות שמוכיחות שסאונות מפחיתות את הדלקת, מגבירות את חוזק המערכת החיסונית ומפחיתות סימנים מסוימים של לחץ פיזי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: