יום ראשון, 16 במאי 2021, ה' סיון ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 08-9255158

מאמרים ודעות ברמלוד נט באר יעקב

מכתבים למערכת של תושבי שוהם, באר יעקב, חבל מודיעין, גזר, עמק לוד, רמלה ולוד

האביב הגיע וזה הזמן להתחדשות בגינה

יום אחד עוד אפור וגשום, יום למחרת מגיחה שמש חמימה זה סימן שהגיע האביב הישראלי. ואין כמו האביב להכנת הגינה לעונה החמה וכמובן לשתילות מחודשות. 

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

יח"צ

רמלודנט באר יעקב

עונת האביב מתאפיינת בשינויים רבים במזג האוויר ובטמפרטורות הקרקע, הימים מתארכים הלילות מתקצרים, הטמפרטורה עולה במהלך היום, ובערבים עדיין קריר. בתנאים משתנים האלה, מתחדשת פעילותם של הצמחים ואנו מתחילים לראות עלים חדשים פריחות וריחות חדשים. שינויים אלה מחייבים טיפול מחודש בגינה. זו התקופה להפשיל שרוולים ולבצע פעולות תחזוקה חיוניות ולהכין את הגינה לבואו של הקיץ החם. 

הכנת הגינה לישיבה מהנה:

ניקוי עלים ופסולת- בסתיו ובחורף קיימת נשירה של עלים מהעצים על האדמה ויחד עם בוץ ולכלוך שנוצר כתוצאה מהגשמים עלולה להיווצר סתימה באזורי הניקוז ובתעלות, לכן יש לנקות את הגינה מפסולת, עלים וכיוב'.

עישוב וכיסוח העשביה- לאחר תקופת החורף והגשמים, הגינה שלנו מתמלאת בצמחי בר ועשבים שוטים. הדרך המומלצת לטיפול בעשבים בגינה הינה שימוש בחומרים מונעי הצצה בתחילת האביב . החומרים הללו כדוגמאת "רונסטאר גרגרי"- מוחדרים לעומק הקרקע על ידי מים, פוגעים בנבטים שהחלו לעלות אל פני הקרקע ,ומונעים את צמיחתם.

מערכת ההשקיה- עם בוא הקיץ יהיה עלינו להפעיל את מערכות ההשקייה. מערכות השקיה יכולות לפתח סתימות ופיצוצים בעונת החורף. יש לבדוק את מחשבי ההשקיה, לכוון אותם, לבדוק את הטפטפות והממטירים כדי לוודא שהכל עובד כנדרש.

הכנת הקרקע- הגיע הזמן להכין את הקרקע לשתילה חדשה. מומלץ לקלטר (לאוורר) את האדמה, לפזר דשן ולהפוך את האדמה בשנית. פעולה זו חיונית לאוורור ושיפור מבנה הקרקע ומצמצמת את ההשקייה.

טיפול במזיקים- זו התקופה האהובה על  מזיקים ומחלות הגינה שכן הגינה לחה, ירוקה ומהווה בית נהדר לכל אותן כינמות, זבובים, זחלים, חיפושיות, קימחון ועוד. סירקו את גינתכם על מנת לאתר מזיקים ומחלות. במידה ומצאתם אזורים נגועים – טפלו בהם נקודתית בעזרת חומרי הדברה מתאימים.

שתילת צמחים חדשים- תמיד כדאי לזכור כי אנו חיים במדינה בה קיים מחסור תמידי במים, לכן מומלץ לבחור בצמחיה חסכונית במים. צמחי ארץ ישראל הופכים לבחירה נפוצה בגינות הנוי אם מפאת יופיים והתאמתם לסביבה, ואם מפאת היותם חסכוניים במים.

עונת האביב היא הזמן הטוב ביותר לשתילת פרחים. כדאי להוסיף לצמחיה הקיימת קצת צבע מיידי על ידי שתילת פרחים עונתיים במגוון צבעים וצורות. כדי לקבל תחושה הרמונית, נבחר פרחים בגוונים שמתאימים זה לזה ונשחק עם גובהם. פרחים המתאימים לשתילה באביב- פטוניה, חרצית, בגוניה, גרניום ועוד.

זה הזמן גם לשתילת צמחי תבלין. הם מוסיפים לא רק טעם במטבח אלא גם ריח וצבע בגינה. רוב צמחי התבלין זקוקים לאור רב והקיץ הוא העונה המועדפת עליהם. 

חשוב לבחור את הצמחים על פי ההתאמה שלהם לתנאי הסביבה מבחינת חשיפה לאור, צריכת מים וכדומה. בבחירת צמחים והתאמתם לגינה מומלץ להתייעץ עם משתלה אונליין או בהגעה למשתלה ולהיעזר באנשי המקצוע.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: