יום חמישי, 24 ביוני 2021, י"ד תמוז ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 08-9255158

מאמרים ודעות ברמלוד נט באר יעקב

מכתבים למערכת של תושבי שוהם, באר יעקב, חבל מודיעין, גזר, עמק לוד, רמלה ולוד

מהי מחלת האוסטאוארתריטיס?

הגוף שלנו נשחק במרוצת הזמן ועם השנים רבים מתחילים לסבול ממחלת האוסטאוארתרוזיס – דלקת מפרקים ניוונית. מדובר בצורה הנפוצה של דלקת פרקים והיא מתייחסת למצב שבו הסחוס החיוני עבורנו ומשמש בתור מגן לעצמות, נשחק. כתוצאה מהשחיקה שלו חלה פגיעה במפרק. התופעה יכולה להתרחש במפרקי הידיים ובעמוד השדרה, אך אצל רוב האנשים היא שכיחה יותר בברכיים ובירכיים. מהם הסימפטומים של מחלה זו וכיצד ניתן להפחית את עוצמת הכאב או לשפר את התפקוד?

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

יח"צ

רמלודנט באר יעקב

תסמינים למחלה שחשוב להכיר
מחלת אוסטאוארתרוזיס יכולה לגרום לכאבים ואי נוחות הן בתנועה והן בעמידה ואפילו בשכיבה. התסמינים משתנים מאחד לשני ובעוד אצל אחדים התחושה היא של נוקשות או אובדן גמישות, לעיתים אצל אחרים התחושה היא של נפיחות ואפילו עוויתות. תסמינים אופייניים נוספים הם בעיות בטווח התנועה, חוסר יציבות וכן תחושה של חולשה בשרירים.

אמצעים טבעיים להקלה על אוסטאוארתרוזיס 
מחלת אוסטאוארתרוזיס נפוצה יותר אצל אנשים מבוגרים ונתונים מצביעים על כך שיותר נשים נוטות לפתח דלקת מפרקים ניוונית וכן מי שסובלים מעודף משקל. פציעות שונות בעקבות תאונה או משחקי ספורט עלולים להגביר את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית ואפילו אם התרחשו לפני שנים רבות ונראה שנרפאו או שכחתם מקיומן ואפילו שינויים באקלים יכולים להוביל להיווצרות הבעיה. גם לנתונים גנטיים ומחלות מטבוליות או סיבוכים שונים יש השפעה על הופעת המחלה או החמרתה וכך גם להפרעות שינה ולמערכת חיסונית חלשה. אנשים שסובלים ממחלות אוטואימוניות נמצאים בקבוצת סיכון ואנשים שסובלים מעודף משקל.
אוסטאוארתרוזיס או בקצרה QA היא מחלה שלא קל לחיות עמה והיא יכולה להגביל מאוד ולפגוע באיכות החיים. הבשורות המעודדות בכל הסיפור הן שניתן להפחית את הכאב באמצעות משככי כאבים למיניהם. ההמלצה היא גם להשתמש בכל מני עשבים ותוספים כמו ג'ינג'ר, כורכום אנטי דלקתי וחליטות כמו ג'ינג'ר וכן לפנות לשיטות עיסוי ולהשתמש בכריות חימום. 

ההליך הכירורגי להתמודדות עם אוסטאוארתרוזיס
עם זאת, משככי כאבים, תוספים וגם כרית חימום הם לא בהכרח אמצעים שמטפלים בבעיה אלא פשוט בתסמינים וכך גם פעולות כמו דיקור סיני או פיזיותרפיה שיכולים לסייע מאוד בצמצום הכאב והסבל ובשיפור טווחי התנועה, אבל לא לפתור את הבעיה.
לרוב הפתרון לבעיה, במקרים הרלבנטיים ולאחר אבחון של מומחה, הוא ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך שבמהלכם אורתופד מומחה מבצע פרוצדורה כירורגית לצורך החלפת הסחוס הפגוע במשתל מלאכותי.
מדובר בפרוצדורה שמתבצעת היום בשיטות מתקדמות לצמצום הפולשנות והפגיעה, מזעור הצלקת וקיצור התהליך השיקומי בעקבות הניתוח. למשל, החלפת ירך בשיטה הקדמית שמאפשרת למנתח לבצע את ההחלפה ללא חיתוך השריר וכך להפחית טראומה הנגרמת לגוף כמו גם להסתפק בחתך קטן יחסית ולשלוט באורך הרגליים, כיוון שהמנותח שוכב על גבו. התחום גם לא מפסיק להפתיע עם טכנולוגיות ופיתוחים מתקדמים כמו ניתוח בסיוע רובוט וכן שתלים מתקדמים שמדמים תחושה טבעית. תוצאות הניתוחים הללו מרשימות בקרב הסובלים ממחלת אוסטאוארתרוזיס ומחזיקות מעמד למשך 15-20 שנה ואפילו יותר.
יש לקחת בחשבון תקופת שיקום שלרוב כולל התאוששות מהניתוח כולל החלפת תחבושות, שינוי תנוחות למניעת פצעי לחץ, בחלק מהמקרים הסתייעות במקל הליכה וכן תרגילי פיזיותרפיה וחזרה הדרגתית לגושר גופני שיכול לחזק שרירים כמו שחייה או רכיבה על אופניים עד חזרה לשגרה. לחולי אוסטאוארתרוזיס מומלץ להקפיד על שמירה על משקל תקין כדי להפחית את העומס על המפרקים.
חשוב מאוד לפנות מראש למומחה בתחום שיוכל לכוון אתכם לתוכנית הטיפול הנכונה או לבצע ניתוח במידת הצורך בדרך המקצועית והמיומנת ביותר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: