יום חמישי, 24 ביוני 2021, י"ד תמוז ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 08-9255158

מאמרים ודעות ברמלוד נט באר יעקב

מכתבים למערכת של תושבי שוהם, באר יעקב, חבל מודיעין, גזר, עמק לוד, רמלה ולוד

5 סיבות למה להכין תוכנית עסקית

אם אתם לא מתכננים להקים את העסק שלכם על פי "שיטת מצליח", ואנחנו מאוד מקווים שזו לא התוכנית שלכם, הרי שתוכנית עסקית מפורטת היא האלף בית של הכניסה לעולם העסקי. אבל אל תיקחו זאת כמובן מאליו, במקום זה, קראו בעיון את המאמר שלפניכם, וקבלו לא רק מוטיבציה להכין את התוכנית המושלמת לעסק שלכם, אלא גם כמה רעיונות לפוקוס ומה בעצם כדאי לעשות.

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

יח"צ

רמלודנט באר יעקב

תוכניות עסקיות הן השלד של עולם העסקים, המבנה הפנימי שנסתר מעין למי שאינו מבפנים, מתוך העסק עצמו. רשימת המהלכים, שלבי העבודה, דרכי הפעולה, ה"איך" וה"למה" של העסק שלכם, כל אלו חיוניים להצלחתו, וזה מה שתמצאו בכל תוכנית רצינית לניהול עסק.

בואו נתחיל – תוכנית עסקית לכל עסק:

  1. בניית תזרים מזומנים מציאותי – על מספרים אפשר לפנטז עד מחר, אבל שורת הרווח שלכם לא גדלה לפי הפנטזיה, אלא לפי המפגש עם המציאות הכוללת הרבה יותר הוצאות ממה שצפיתם (אלא אם כן עשיתם תוכנית עסקית מפורטת), והכנסות שקשה לאמוד (אלא אם עשיתם מחקר רציני). מהסיבה הזו, וכדי לא לקבל זעזוע מהמפגש עם המציאות העסקית, מוטב לפתח תוכנית מושלמת לעסק, תוכנית שכוללת את כל שלבי הפיתוח של העסק, לפחות בהתחלה, ויודעת להכיל את התרחישים הטובים, הממוצעים והגרועים ביותר. ככה שתגיעו לגשר, לא תיבהלו, ותחצו אותו בבטחה, בהצמדות לתוכנית העסקית.

  2. מקסימום רווח – תוכניות עסקיות הכוללות בדיקת תמחור, ועבודת הכנה של רואה חשבון ממולח יאפשרו לכם להגיע למקסימום הכנסות מהעסק, ומינימום הוצאות במיסים, בכדי למקסם את הרווחיות, ללא כל קשר לגודל העסק. המוני עסקים בישראל, כמו גם בכל העולם, מאבדים אחוז גבוהה מאוד של רווח בעקבות תמחור שגוי ומיסוי מוגדל, כסף שירד לטמיון ללא סיבה מוצדקת. ניתן להימנע מעוגמת הנפש המתמשכת הזו, ומהפגיעה המתמשכת בעסק שלכם, דרך תוכנית כלכלית לעסק.

תוכנית עסקית לעסקים קיימים

3. לא רק עסקים חדשים בתחילת דרכם צריכים את התוכנית המושלמת. המציאות משתנה, העסק גדל (או קטן), המיסוי משתנה, השוק משתנה, ואתם צריכים להיות בהתבוננות מתמדת, בלמידה מתמדת של התחום בו אתם מתעסקים.

4. בעוד שמוצרים חדשים הופכים אחרים למיושנים, כמו הסלולארי החכם את הסלולארי ה"רגיל" (ולפני כן את טלפון הלחצנים ואחורה עד לחוגה ולטלגרף), הרי שגם מהלכים עסקיים הופכים מיושנים, מהלכי שיווק מאבדים את העוצמה הראשונית שלהם, וסביר להניח שאם אתם עסק מצליח, יהיו במהלך הדרך עוד ועוד עניינים שידרשו את תשומת לבכם, את היצירתיות שלכם, ואת היכולת שלכם להתגמש ולהשתנות.

5. תוכנית עסקית חדשה לעסקים קיימים היא סקירה עכשווית בזמן אמת של המצב כפי שהוא כעת: מצב השוק, מצב תזרים המזומנים, מצב העסק, העובדים וכיו"ב, בכדי לייצר תוכנית מחודשת או להתאים תוכנית קיימת למצב כפי שהוא כעת.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: