יום רביעי, 27 באוקטובר 2021, כ"א חשון ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות רמלה ברמלוד נט באר יעקב

חדשות רמלה

מחר ימלאו 21 שנים ללינץ' שבוצע ברמאלה בשני החיילים: יוסי אברהמי וואדים נורז'יץ זכרם לברכה!

אברהמי, שהיה בן 38, נקרא למילואים עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, כדי לשמש מאבטח של אוטובוסים אזרחיים באיו"ש. הוא הגיע לבסיס המילואים של הצנחנים בסירקין, אולם שוחרר לחופשה של יממה והתבקש להגיע לחטמ"ר בנימין בבית אל ביום חמישי, 12 באוקטובר 2000, בשעה 10 בבוקר. יוסי נולד, גדל והתחנך ברמלה. אביו סימו יבדל"א משמש בתפקיד יו"ר בית "יד לבנים" ברמלה.

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

ג'אק שיטרית

רמלודנט באר יעקב

בתמונה: יוסי אברהמי וואדים נורז'יץ הי"ד - נרצחו בתחנת משטרת רמאלה לפני 21 שנים.

אברהמי, שהיה בן 38, נקרא למילואים עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, כדי לשמש מאבטח של אוטובוסים אזרחיים באיו"ש. הוא הגיע לבסיס המילואים של הצנחנים בסירקין, אולם שוחרר לחופשה של יממה והתבקש להגיע לחטמ"ר בנימין בבית אל ביום חמישי, 12 באוקטובר 2000, בשעה 10 בבוקר.

התמונה שכיכבה בכל העולם מיד אחרי הרצח של יוסי אברהמי הי"ד

בבוקר הרצח אסף אותו חייל מילואים שלא הכיר לפני כן, ואדים נורז'יץ בן ה־35, שהגיע במכוניתו מאור עקיבא. השניים לא קיבלו שום תדריך על דרך ההגעה לבסיס או על הסכנות שבדרך. הם נסעו למחסום קלנדיה, ומשם היו אמורים לפנות לכביש עוקף רמאללה, בדרך לבית אל. בטעות, נסעו לכיוון רמאללה.

צה"ל הפגיז והרס את מבנה תחנת משטרת רמאלה, שבה בוצע מעשה הלינץ' 

הלינץ' ברמאללה התרחש ביום חמישי, 12 באוקטובר 2000 (י"ג בתשרי תשס"א), (תחילת האינתיפאדה השנייה) ברמאללה, ובמהלכו תקף המון פלסטיני שני חיילי מילואים של צה"ל, יוסי אברהמי וואדים נורז'יץ, רצח אותם והשחית את גופותיהם. תיעוד האירוע התפרסם בידי הטלוויזיה האיטלקית,  למרות ניסיונות של הרשות הפלסטינית להעלים כל תיעוד לאירוע.  האירוע והדיון סביבו גרמו לזעזוע בדעת הקהל ולדרישה בציבור הישראלי להקשחת המדיניות נגד הטרור הפלסטיני.

סימו אברהמי- יו"ר סניף "יד לבנים" ברמלה

סימו אברהמי שיחיה, אביו של יוסי שנרצח בדם קר בידי תושבי רמאלה, בתחנת המשטרה במקום, משמש כיו"ר סניף "יד לבנים" ברמלה מאז שהצטרף למשפחת השכול בישראל. רעייתו אסתר, נפטרה לפני 14 שנים מרוב געגועים לבנה יוסי. האזכרה במלאת 21 שנה להירצחו של יוסי, התקיימה  לפני כשלושה שבועות, לפי התאריך העברי. האזכרה התקיימה בבית העלמין ב"סגולה" בעיר מגוריו פ"ת, אליה עבר מרמלה בעקבות נישואיו. לאזכרה שנוהלה ע"י רב צבאי, הגיעו חיילים מהיחידה בה שירת יוסי, וכמובן בני המשפחות ומוקירי זכרו של יוסי אברהמי הי"ד.

בעודם נכנסים לרמאללה, זוהו אברהמי ונורז'יץ כישראלים על ידי עוברים ושבים פלסטינים, על פי לוחית הרישוי הצהובה. מיד כשזוהו ככאלו, החלו הפלסטינים ליידות על הרכב אבנים ולחסום את דרכם.

בלב העיר העוינת החיילים נתקעו בפקק תנועה. רכבם לא היה יכול לזוז קדימה או אחורה. שוטרים פלסטינים במדים באו אל הרכב, ונורז'יץ ואברהמי הפצירו בהם כי הם רק טעו בדרך ורוצים להתקשר בטלפון הנייד. השוטרים מנעו זאת מהם ודרשו מהחיילים להילוות אליהם לחקירה בתחנת המשטרה "אל-בירה" תוך כדי הצמדת רובים לראשיהם. הוצאת החיילים מהמכונית והובלתם אל תחנת המשטרה בוצעה תוך כדי גרירתם באכזריות ומעשי אלימות מצד ההמון הפלסטיני, בעודו משולהב על ידי השוטרים הפלסטינים. בעת הוצאתם מהרכב נטלו מהם השוטרים את נשקיהם האישיים, אקדח נוסף שהיה ברשותם וכן את תיקיהם. כשהגיעו לתחנת המשטרה בשעה 10:15 בבוקר, הובילו את החיילים למשרד המפקד שבקומה השנייה. בזמן זה ההמון הפלסטיני ניסה לרצוח את החיילים כשהם בתוך התחנה, אך השוטרים הורו להמון להמתין מחוץ לשער התחנה עד אשר יוציאו את החיילים מהתחנה, ואז ייתנו להם אותם על מנת להורגם. עם זאת, תוך רגעים ספורים אחד השוטרים פתח את דלתות המשרד עבורם, ופלסטינים רבים מילאו את התחנה והמשרד. למרות תחנוניהם של החיילים,  ההמון וכן למעלה מעשרה שוטרים נקטו כלפיהם באלימות קשה והכו אותם באלות השוטרים, מוטות ברזל ובחפצים קהים, וכן דקרו אותם מספר פעמים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: