יום שבת, 20 באפריל 2024, י"ב ניסן ה' תשפ"ד
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות חבל מודיעין ברמלוד נט

חדשות חבל מודיעין

בכפר חשמונאי הייתם? חייבים לבקר בכפר לפחות פעם אחת בחיים!

זוהר ברעם, הוא גיאוגרף - הסטורי, מייסד ומנהל כפר חשמונאי המשוחזר במושב שילת לפני 44 שנים, יחד עם רעייתו נעמי ז"ל. כפר חשמונאי הינו אתר תיירות חינוכית, שממחיש באתרי המשנה שלו: נווה מדבר, הכפר של נח, הכפר החשמונאי והפארק הארכאולוגי המציגים את אורח החיים הקדום בארץ ישראל בעת העתיקה.

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

ג'אק שיטרית

רמלודנט באר יעקב

בתמונה: שמעון שושן, ראש המועצה האזורית "חבל מודיעין" וזוהר ברעם מייסד ומנהל כפר חשמונאי

כפר חשמונאי בשילת בהנהלתו ובבעלותו של זוהר ברעם: אתר תיירות חינוכית שממחיש באתרי המשנה שלו: נווה מדבר, הכפר של נח, הכפר החשמונאי והפארק הארכאולוגי את אורח החיים הקדום בארץ ישראל בעת העתיקה.   האתר פתוח לביקורים ופעילויות במשך כל השנה (כולל סופי שבוע) בתאום מראש בטל: 054-4480463  התקשרו עכשיו לפרטים נוספים!  להתראות בכפר החשמונאי!

קולאז' היסטורי 1

כפר חשמונאי משחזר את חיי היום-יום בארץ ישראל בעת העתיקה וממחיש את אורח החיים הקדום ע"י פעילויות וסיורים מודרכים. מוזמנים לבילוי באווירה נעימה עם משפחותיכם, בקבוצות ובחגים ואירועים מיוחדים.

כפר חשמונאי נמצא על גבעה נישאת ביישוב שילת, בקרבת המרכזים המסחריים הגדולים שלידו, ומהווה שיחזור נרחב של אורחות החיים וצורות המגורים במודיעין באזורי זמן שונים בעבר.

בכפר חשמונאי מתקיימות  פעילויות מגוונות לכל הגילאים וסביב נושאים שונים: עונות השנה החקלאית, החגים והפולחנים העתיקים ועוד.

ימי הולדת חווייתיים – פעילויות רבות לילדים מגיל 6 עד 12, הכוללות: האכלת החיות בפינת החי, הפעלת בית הבד העתיק, הכנת נרות שמן, יצירת מזכרת מחימר, הדגמת טביעת מטבעות, כתיבה בקולמוסים, מטווח חץ וקשת, הכנת שקיות צמחי מרפא ותבלין ועוד. התכנית מתחילה בברכת הבית לילד/ה החוגגים והם מלווחם את המדריך יחד עם חבריהם במשך כל הפעילויות כנסיכ/ה החשמונאי/ת של אותו יום חשוב בחייו.

קולאז' היסטורי 2

סיורי מבוגרים – הכרת אורח החיים והתרבות החומרית של תקופת בית שני, המשנה והתלמוד. סיור במבנים המשוחזרים להכרת המלאכות העתיקות, שלפיהן התקיימו האיכרים בימי בית שני, לרבות: חרש ברזל, בית בד עתיק, מטבעה למטבעות חשמונאיות, כתיבה בעברית עתיקה ולימוד תקשורת בסמלים, מפעל להכנת צמחי תבלין ותרופות וכן בית הכנסת העתיק, בית מגורים ברחוב החשמונאי, מקווה טהרה, תגליפים כהעתק למקור, תצוגת חנוכיות, יצירת זכוכית בשיטות עתיקות ועוד. בנוסף, סיפור מבצע "דני" בתש"ח, ההתיישבות החדשה באזור ומורשת המכבים ממודיעין.

סדרי ט"ו בשבט – על פי הזמנות ותיאום מראש. בדגש על ההתחדשות הצמחייה ועל מבשרי הציונות המודרנית – סדר ט"ו בשבט הראשון של המקובלים מצפת במאה ה-16 ובניית חומות ירושלים במאה ה16.

סיורים בהזמנה – עם הגיאוגרף זוהר ברעם מייסד המחקר הגיאוגרפי-היסטורי של אזור מודיעין להכרת עקבות המכבים והאימפריה הרומית באזור. סיורים אלה מיועדים להכיר את האזור לתושביו ולרחוקים גם. הזמנה ותיאום מראש. מותנה ב-15 משתתפים מינימום בסיור. דוגמאות לסיורים אפשריים:

סיור ראשון – הסיור מתחיל בבקעת הנזירים, ממשיך לחורבת הגרדי, לכפר החשמונאי, למיצד הרומי במעבר מכבים ומסתיים בפארק קנדה בחורבת עקד. אורך הסיור כשש שעות ומתאים למבוגרים, ללא מאמץ מיוחד.

סיור שני – קרבות לטרון בתש"ח, תצפית והסבר מלטרון, אנדרטת אלכסנדרוני, בכניסה לנווה שלום – סיפור מבצע נחשון, המשך למצפה הראל ודרך בורמה, חאן תאנים, אתר הבקעת' וחזרה בשביל יער לנווה שלום.

הרצאה בהזמנה: "מה שלא ידעתם על מרד המכבים" – תולדות המרד והמדינה החשמונאית באספקטים המלאים והלא ידועים לציבור. משך ההרצאה כשעה. ניתן לקיימה בכפר חשמונאי, בבתי ספר תיכוניים ובארגונים שונים.

אתר לצילום חתן וכלה – תמונות מלאות אווירה על רקע הנופים הקדומים שבכפר. כל תמונה לידם נראית כגלוית נוף.

אתר לצילום בר/בת מצווה – לרגל הבת מצווה, ניתן להגיע להצטלם בכפר על רקע נופים משוחזרים קסומים, כגון: בתי בד עתיקים, בית כנסת, בית מגורים עתיק ונופי טבע מרהיבים. מחירים נוחים.

דוגמה לתכנית בילוי ופעילויות לילדים והוריהם בכפר חשמונאי בחגי ומועדי ישראל:

במועדי ישראל ובימי חול המועד, אפשר להתכנס ביחד במרכז המבקרים בשעה 10.30 בבוקר. ליהנות משתייה קרה וחמה, ואפשר להאזין  על מהות החג. לאחר מכן יקח מדריך את הילדים והוריהם, יסייר עימם ברחבי כפר חשמונאי (משך הפעילות, כשעתיים וחצי), ויבצע עימם את הפעילויות הבאות:
1. מסיק עצי זית
2. ריסוק -פריכת הזיתים בבית הבד התפעולי העתיק ע"י הילדים בעצמם.
3. יצירת נר שמן מחימר. 4. הכנת מטלית עם צמחי תבלין הצומחים בין סלעי הכפר המשוחזר.
5. הדגמת טביעת מטבעות חשמונאיות.
6. האכלת תרנגולות ועיזים בפינת החי.
7. מיטווח חץ וקשת.
8. כתיבה בקולמוסים באוהל הכתב.

תעודת הוקרה לזוהר ברעם, יקיר העיר מודיעין-מכבים-רעות בשנת 2019

זוהר ברעם, הינו הבעלים והמנהל של כפר חשמונאי ויקיר העיר מודיעיו-מכבים -רעות, בזכות העובדה כי דאג לשמר אתרים עתיקים המצויים בשטח העיר או בסמוך אליה. מדובר בחורבות מפורסמות , כגון: חורבת הגרדי, מקום בו קבורים 7 המקבים, מתתיהו ואשתו וחמשת ילדיהם. היתה כוונה למע"צ להקים במקום הזה מחלף גדול, דבר שנמנע בזכות זוהר ברעם, יחד עם עופרה אורבך ז"ל ויאיר פרג ז"ל וחבר המועצה שמעון גואטה, האחראי על המורשת מטעם העיר מודיעין-מכבים-רעות. ראש העיר הראשון משה שכטר וגם ראש העיר הנוכחי חיים ביבס, תמכו באישים אשר החליטו להלחם על שימור האתרים ההיסטוריים המצויים בעיר ואלה שבסמוך אליה, כמו למשל,  הגבעה הגיאולוגית, שנמצאת ליד הכניסה המערבית לעיר מודיעין-מכבים-רעות. על הגבעה ניתן להבחין בשכבות החשופות המלמדות כי הים הקדמון הגיע עד לכאן, לפני כעשרים מיליון שנים, עד שנסוג חזרה. בקעת הנזירים, חורבת חרובה, חורבת כפר טוב, תורבת עג'ולגול ועוד.  

זוהר ברעם, קיבל את  פרס "עת מול" לשנת תש"ף, מטעם יד בן צבי, כהוקרה על מפעל חייו ועל תרומתו הרבה להפצה ולהנחלה של תולדות עם ישראל וארץ ישראל בקרב הציבור הרחב ועבור הקמת "כפר חשמונאי" וניהולו במשך 42 שנים. 

רבים סבורים ודוגלים שלכל אדם עלי אדמות יש שליחות ותפקיד בחייו. יש המאמינים שתחנות חייו של אדם מובילות אותו להגשמת שליחותו. אחד מאותם אנשים הינו זוהר ברעם (79) מושבניק משילת ומי שיזם והקים מוזיאון פתוח ומיוחד במינו, "כפר החשמונאים", הממחיש את חיי המקבים, שמנהיגם יהודה המכבי (מקבי) היה מבית חשמונאי. 

 זוהר ברעם מטביע מטבעות עתיקות בכפר חשמונאי

 את האתר הייחודי הקים זוהר ביחד עם אשתו, נעמי ברעם ז"ל, שנפטרה לפני 22 שנים ממחלה קשה. הכפר משתרע על שטח של 23 דונם בשטח המשק והוא מיועד למטרה אחת בלבד: הנחלת מורשת הכפר העתיק. הכפר כולל חמש יחידות, העומדות כל אחת בפני עצמה – וביחד ממחישות את מרקם החיים בעת-העתיקה ובתקופת החשמונאים. ברעם גיאוגרף והיסטוריון במקצועו, מחנך, חוקר ואוהב הארץ והאדמה הקדומה, המספרת את סיפור עם ישראל, בראי ההיסטוריה הרחוקה. עובד ומנהל עדיין את המקום ביד רמה, ואף מתפנה לכתוב ולהרצות במקומות שונים.

שמעון סוסן ראש המועצה האזורית "חבל מודיעין", העניק לזוהר ברעם את "אות התיירן" לשנת 2021

על מפעל חייו ותרומתו לקידום התיירות ב"חבל מודיעין", כחלוץ בהנחלת מורשת החשמונאים באזור 24 יישובי "חבל מודיעין".

זוהר ברעם: "הקמתי את כפר חשמונאי בשנת 1978, אותו אני מנהל ומפעיל כבר 44 שנים. זהו אכן פרויקט חיים, שאינו מסתיים, מאחר וכל הזמן יש מה לשפר, להוסיף ולחדש. גם בתקופות הקשות ביותר בחיי החלטתי שאני ממשיך קדימה, כמו למשל, בתקופת האינתיפאדה, בתקופה שאשתי הייתה חולה מאד ונפטרה. ואפילו בתקופה זו המתמודדת עם תוצאות החלטות הממשלה על סגר והגבלות הקורונה. אנחנו חווים ביטולי ביקורים בחגים המשמעותיים לפעילותינו דרך מוסדות חינוך, ביקורי קבוצות יזומות ומשפחות: בפורים, פסח, יום העצמאות, ל"ג בעומר שבועות ועוד, אך לנגד עיניי עמדה חשיבות המיזם ומטרת הקמתו. חשוב לי להמחיש לילדי חדרי המדרגות, בעיקר העירוניים, את התרבות החקלאית, בדגש על מורשת המקבים ובמיוחד תקופת בית שני האהוב, שמסקרן ומפתיע אותי תמיד."

 

 

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: