יום רביעי, 04 באוקטובר 2023, י"ט תשרי ה' תשפ"ד
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות חבל מודיעין ברמלוד נט באר יעקב

חדשות חבל מודיעין

צה"ל - צבא הגנה לטבע. מנזר עתיק התגלה בזכות צה"ל.

המבנה העתיק, בן כ-1500 שנים נמצא בשטח אש • העבודה באתר נעשתה בשיתוף פעולה של רשות העתיקות והצבא • מנהל המיזם: "דוגמה ללקיחת אחריות של המפקדים על סביבתם". פורסם אתמול באתר "ישראל היום".

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

ג'אק שיטרית

רמלודנט באר יעקב

בתמונה: מנזר הנשים העתיק | צילום: גלעד שטרן, רשות העתיקות.

עשרות חיילים חשפו מחדש במהלך החודש שעבר מנזר נשים בן כ-1,500 שנים בסמוך לשוהם. זאת לאחר שחלק קטן מהאתר שנמצא בשטח אש, נפגע בשוגג בידי צה"ל. העבודה באתר נעשתה כחלק מיוזמה חינוכית בהובלת רשות העתיקות ובמסגרת המיזם "צבא ההגנה לטבע - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם".

מבנה המנזר נחפר לפני כ-20 שנה על ידי ד"ר עוזי דהרי וד"ר יחיאל זלינגר מרשות העתיקות, ומאז כוסה לצורך שמירתו, כך שלא ניתן היה להבחין בו. איסי קורנפלד, ארכיאולוג רשות העתיקות אמר כי "באחרונה, במהלך פעילות צה"ל בשטח האש בו ממוקמת הכנסייה, אירעה פגיעה בחלק קטן מהאתר הקדום. בעקבות כך, יזמה רשות העתיקות, בשיתוף עם המיזם 'צבא ההגנה לטבע', פעילות חינוכית-ערכית, בליווי מדריכים של המרכז החינוכי הקהילתי של רשות העתיקות, לחשיפה מחודשת ולניקוי של האתר המרשים".

פעולה ערכית ומשותפת. החיילים באתר, צילום: גלעד שטרן, רשות העתיקות

קורנפלד הוסיף כי: "בחפירה שנערכה בעבר במנזר נחשפו שני מבנים, אשר אחד מהם הוא כנסייה המרוצפת בפסיפס צבעוני, המציג תצורות ואובייקטים מן החי והצומח. עוד נמצאו באתר מערכת קבורה תת-קרקעית, חדרים שונים, חללי התבודדות של הנזירות, אולם מבואה בחזית הכנסייה, מגדל עם חדרי מגורים, וכן מבנה נוסף שבו מטבח, אכסניה לצליינים וחדר אוכל". כעת כוסה הפסיפס בחלקו לצורך שמירה עליו, בתקווה שתהיה אפשרות להציג אותו בעתיד.

על פי עדויות מהחפירה, נמצא כי במקום השתמרה מסורת של קדושה נשית. ד"ר איתן קליין מרשות העתיקות העלה את האפשרות שזהו ציון קברה של חנה, אם שמואל הנביא, אשר מוזכרת בתחילת ספר שמואל א, ומסמלת אדיקות דתית ופריון. על פי המקרא, חנה הייתה אישה עקרה, שזכתה בבנה לאחר שנדרה נדר למסור אותו לעבודת האל עם היוולדו.

ציון קברה של חנה. כנסייה מרוצפת פסיפס, צילום: גלעד שטרן, רשות העתיקות

קורנפלד ציין כי: "ההשערה היא, שכפי שהיה נהוג בעת העתיקה, שהכנסייה במקום שמרה מסורת קדומה עוד יותר, והיא הוקמה כאן בהמשך למקום ציון קברה של חנה". בחפירה הקודמת, התגלו באתר אף כמה שלדי נשים, אשר, ככל הנראה, רצו להיקבר ליד דמות קדושה זו.

גיא סלעי, מנהל המיזם הצבאי: "החפירה ב'חורבת חנה' היא דוגמה ללקיחת אחריות של מפקדים על סביבתם - ביצוע פעולה ערכית, ומשותפת של ארכיאולוגים, מפקדים וחיילים, אשר מאפשרת לנו להיחשף ולהתחבר למורשת ארצנו. החיילים התחברו בידיהם לעתיקות ואני מקווה שחיבור זה ימשיך איתם לעתיד בהגנה על העתיקות בהמשך פעילותם".

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות הוסיף: "מיזם 'צבא הגנה לטבע', בו שותפה רשות העתיקות, מהווה צוהר לעולם העתיקות עבור כל חייל ומפקד בצה"ל. פעילות האימוץ של אתרי העתיקות בבסיסים ובשטחי אש, וכן הקמת תצוגות ארכיאולוגיות וההסברה השוטפת, מחזקות את הזיקה בין ההגנה על מדינת ישראל וההגנה על העתיקות והמורשת של כולנו".

לפני כשמונה שנים הוקם מיזם "צבא ההגנה לטבע - מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם", שנמצא תחת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. המיזם הוקם במטרה לסייע לצה"ל ומפקדיו לשאת באחריותו לשמירה על הסביבה, הטבע, ואתרי המורשת בשטחים שבאחריותו ובסביבת הפעילות שלו. לשם כך, חברו בצה"ל, בהובלת חיל הטכנולוגיה והאחזקה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה ובמשרד הביטחון, לארגוני הסביבה המובילים בישראל - החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות. יחד הם מפעילים כ-65 מוקדי עשייה בכל החילות והזרועות, באוויר בים וביבשה, מאצבע הגליל ועד אילת, מהשומרון ועד חופי הים התיכון.

שלושת התמונות האחרונות נשלחו לעורך ע"י איתן פטיגרו, ראש מועצת שוהם.

 

 

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: