יום שלישי, 28 ביוני 2022, כ"ט סיון ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות מקומיות ברמלוד נט באר יעקב

החדשות המקומיות באזור

היום, מלאו 55 שנה לשחרור ירושלים ולמלחמת ששת הימים

איזק נתנאל, לשעבר חבר מועצת העיר בלוד, כיום מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת, מחזק את הקשר בין שתי הערים, ומזכיר לנו כי לוד הינה עיר משנה לירושלים, היום אנחנו חוגגים את "יום ירשלים" בפעם ה - 55 במלאת 55 שנה לשחרור העיר מידי הצבא הירדני. ברכת ראשי העיר של ירושלים ולוד, בהמשך יחד עם הפוסט שאיזק נתנאל פרסם ביום שיש לפני כניסת השבת, והפתעה מאת הרב יעקב גלויברמן.

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

ג'אק שיטרית

רמלודנט באר יעקב

צילום התמונה: ch10.co.il

צילום: kolhair.co.il

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "השנה אנו חוגגים 55 שנים ליום ירושלים, בירתה של ישראל והעם היהודי. זהו יום מיוחד לכולנו ולציונו אנו מקיימים חגיגות מיוחדות – טקסים, אירועים, הופעות, צעדות, סיורים - למשפחות, ילדים, סטודנטים – לכולם, תושבי העיר ועשרות אלפי המבקרים מכל הארץ. חג שמח ירושלים!"

ברכת ראש העיר לוד, יאיר רביבו: 

]

צילום: kolazman.co.il

צילום: עופר עמרם

איזק נתנאל: "מסיים עוד יום עבודה מטורף אבל יודע שביום ראשון נעשה היסטוריה. 
ביום ירושלים נציין 55 שנה לאיחוד העיר וזה זמן מצויין לחגוג אבל גם זמן מעולה להעביר החלטות ממשלה משמעותיות ודרמטיות במיליארדי ש״ח לטובת פיתוח העיר ירושלים. 
ההפתעות והעומק עוד יתגלו בהמשך בערוצי התקשורת, אבל אני, נתנאל הקטן, אני מימיי לא חשתי רוממות רוח כזאת של עשייה למען עיר הקודש. 
כל אבן, כל בית כנסת או מחלף שאנחנו בונים ממלאים אותי בסיפוק אדיר של עשייה ומשמעות לחיים שלי. 
זכיתי לשר פשוט גאון, לצוות עובדים מסור וחכם, ולעובדי משרד מדהימים ומקצועיים שמאפשרים לכולנו את כל זה. 
אבל בעיקר אני זוכה להיות שליח של עם ישראל ובכל בוקר להרגיש שסבא וסבתא שחלמו על זה, גאים בי מלמעלה. 
אז בואו לירושלים- שבוע שלם של חגיגות ותרבות מחכה רק לכם. 
בואו לעיר הקודש האהובה שלנו ותראו איך חזון הנביאים קם ונהיה. 
בואו לירושלים ותבינו שפשוט היינו כחולמים."

תמונת הניצחון באדיבות הרב יעקב גלויברמן, שמסר את הדברים הבאים:

יום שחרור ירושלים והכותל המערבי בשבילי הוא יום מרגש ביותר, התגוררנו בגבול ירדן. מול גבעת התחמושת. התמונה של הצנחנים ליד הכותל המערבי. מרגשת כל אדם. לפני מספר שנים פגשתי את ידידי הצלם המיתולוגי דוד רובינגר ז"ל שהוא היה הצלם שצילם את שלושת הצנחנים ליד הכותל וגם הרבה שנים לאחר מכן."

הקרבות על שחרור העיר העתיקה ואיחוד ירושלים:

המטרה העיקרית של הכוחות הישראלים במרחב ירושלים הייתה הגנתית. לפי התוכניות של פיקוד מרכז הישראלי, מטרתם הייתה למנוע מהצבא הירדני להשתלט על מובלעת הר הצופים הישראלית, או לבצע מחטפים ירדניים בשטח ירושלים המערבית.

ב-5 ביוני בשעה 9:40 החל צבא ירדן לתקוף את הכוחות הישראלים בגזרת ירושלים בירי מנשק קל, ולאחר מכן פתח בהפגזה כבדה על ירושלים המערבית שבריבונות ישראל. התגובה ישראלית הראשונית הייתה מתונה, ונערכו ניסיונות הידברות ישירים ועקיפים מצידה על מנת להימנע מהסלמה. בתיווך האו"ם הושג הסכם להפסקת אש, אך ירדן הפרה אותו תוך זמן קצר, והשתלטה על ארמון הנציב. ישראל הגיבה בהתקפת נגד מהירה וכבשה את ארמון הנציב.

מפת הקרבות לשחרור העיר העתיקה

מכאן ואילך עברה היוזמה לידי ישראל ונותרה בידה עד תום הלחימה. לאחר ההשתלטות על ארמון הנציב המשיכה מתקפת הנגד הישראלית בדרום ירושלים, וכוח של חטיבת ירושלים (חטיבה 16) מתוגבר בטנקים כבש את מוצב "הנקניק", צור באהר ומוצב "הפעמון" שנמצא בקרבתה. במקביל לכיבוש המוצבים הירדניים בדרום ירושלים, תקפה חטיבת הראל (חטיבה 10) בצפון פרוזדור ירושלים, ובמהלך ליל 6/5 ביוני כבשה את מוצבי הרדאר מצפון למעלה החמישה, הגיעה עד גב ההר, וניתקה את דרכי הגישה לירושלים מכיוון צפון. באותו לילה תקפה חטיבה 55 את מערך ההגנה הירדני בצפון ירושלים, כבשה את גבעת התחמושת ואת בית הספר לשוטרים, והבקיעה דרך שכונת שיח' ג'ראח ודרך שכם עד מוזיאון רוקפלר, מצפון לעיר העתיקה.

במהלך היום השני למלחמה, 6 ביוני, נעה חטיבת הראל מאזור רמאללה דרומה, וכבשה את גבעת המבתר. חטיבת ירושלים כבשה בשעות אחר הצהריים את שכונת אבו טור הערבית. בליל 7/6 ביוני תקף חיל האוויר הישראלי תגבורות של צבא ירדן, שניסו להגיע לירושלים המזרחית מכיוון יריחו, גרם להם אבדות כבדות, ומנע את הגעתם ליעדם.

בבוקר 7 ביוני, כ"ח באייר תשכ"ז, כבשה חטיבה 55 בסיוע חטיבת הראל את מתחם אוגוסטה ויקטוריה על הר הזיתים. בסביבות השעה 10:00 באותו בוקר נכנסו כוחות משתי חטיבות חי"ר ישראליות אל העיר העתיקה בירושלים: כוחות חטיבה 55 נכנסו לעיר העתיקה ממזרח דרך שער האריות, הגיעו להר הבית ולכותל המערבי, והשתלטו על הרובע המוסלמי והרובע הנוצרי של העיר העתיקה. במקביל נכנסו כוחות מחטיבת ירושלים לעיר העתיקה מדרום דרך שער האשפות, והשתלטו על שטח הרובע היהודי והרובע הארמני.

הקרב על ירושלים היה אחד הקרבות הקשים והעקובים מדם במלחמת ששת הימים. הקרב התנהל בשטח מצומצם יחסית, ונהרגו בו 182 חיילים ישראליים (כרבע מכלל החללים שספגה ישראל במלחמת ששת הימים כולה), ובין 350 ל-400 חיילים ירדניים. כ"ח באייר, היום שבו השתלטו חיילי צה"ל על העיר העתיקה ובפרט על הר הבית והכותל המערבי, נקבע כחג לאומי, "יום ירושלים".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: