יום שלישי, 25 ביוני 2024, י"ט סיון ה' תשפ"ד
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות מקומיות ברמלוד נט

החדשות המקומיות באזור

בג"ץ הקפיא את מיזם תלושי המזון של ח"כ אריה דרעי.

הרב יעקב גלויברמן שעומד בראש מפעל החסד "יד-ביד" בלוד, מסר לעורך היישומון "רמלודנט-באר יעקב" כי יש ליצור תחשיב מיוחד והוגן כדי להחליט על זכאותם של הנזקקים, ולא לבסס את הזכאות על פי הזכאות להנחה בארנונה.

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

מערכת רמלוד נט ובאר יעקב

התמונות: מארכיון היישומון "רמלודנט-באר יעקב".

בג"ץ ידון בנושא לפני ראש השנה הקרוב!

ההחלטה התקבלה לאחר שהשבוע אישרה ועדת הכספים להעביר 400 מיליון ש"ח לטובת המיזם שהוביל יו"ר ש"ס אריה דרעי. השופט אלכס שטיין הוציא צו ביניים נגד המהלך כדי שלא יהיה בלתי הפיך בטרם הדיון בעתירה שהוגשה נגדו.

בג"ץ הורה ביום חמישי האחרון,  להקפיא את מיזם תלושי המזון של משרד הפנים, שיזם יו"ר ש"ס אריה דרעי. זאת, לאחר שהשבוע אישרה ועדת הכספים להעביר 400 מיליון שקל לטובתו. בהחלטתו, הורה השופט אלכס שטיין להוציא צו ביניים למהלך "בשל החשש ממעשה עשוי שייתר את הדיון בעתירה" שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד המיזם. עם זאת, שטיין הבהיר כי אין בהחלטה "להביע דעה לגופם של דברים לכאן או לכאן". השופטת יעל וילנר קבעה כי משום שהמדינה רצתה לחלק את התווים עד ראש השנה, עליה להגיב לעתירה עד יום שני הקרוב, ואילו הדיון בנושא ייערך ביום רביעי הקרוב.

התנועה לאיכות השלטון ציינה בעתירתה כי התלושים אינם שוויוניים - וטענה להעדפת חרדים מובהקת. "מתווה החלוקה של תווי המזון כבר הוכח בעבר כלא יעיל, מפלה, ולמעשה מעביר מיליארדי שקלים מתקציב המדינה גם למי שאינם בהכרח נזקקים לכך", נכתב. לטענת הארגון, "מתווה החלוקה מפלה באופן קיצוני וחריג. התווים אינם משרתים את תכליתם, וגובשו בהליך לקוי - ובניגוד גמור לעמדת הדרגים המקצועיים בממשלה".

התנועה הוסיפה כי שיעור הזכאים לתלושי המזון ביחס לשיעור המצויים באי-ביטחון תזונתי גבוה בציבור החרדי פי כמעט שלושה מאשר בציבור הכללי, ופי כמעט חמישה מאשר במגזר הערבי. כמו כן, התנועה טענה כי הקריטריונים נקבעו מבלי שהתקיימה היוועצות מספקת בנסיבות העניין עם המועצה הארצית לביטחון תזונתי - הגוף הסטטוטורי המוסמך לייעץ לממשלה בתחום זה - כנדרש בדין, ובניגוד גמור לעמדת הדרגים המקצועיים הרלוונטיים.

הסיבה לכך היא שדרעי ביסס את הקריטריון לזכאות לתלושי מזון על הנחה בארנונה: כלומר, משפחות עניות שהיו זכאיות לקבל הנחה בארנונה, היו זכאיות לקבל גם תלושי מזון. הזכאות להנחה בארנונה מחושבת לפי הכנסה לנפש במשק בית, ולכן ככל שיש יותר נפשות במשפחה ופחות הכנסות — כך הזכאות להנחה גוברת.

שר המשפטים יריב לוין תקף את החלטת בית המשפט ואמר כי "החלטת בג"ץ לעצור את תלושי המזון היא ביטוי נוסף לפער שבין שופטי בג"ץ לבין העם. זו החלטה שפוגעת בחלשים ובעניים ביותר בחברה, רגע לפני חגי תשרי". לדבריו, "הגיע הזמן שבבית המשפט העליון ישבו שופטים מכל חלקי העם. שופטים שמבינים לנפשם ולצרכיהם של מליוני אזרחים, שמחוברים לערכים של רוב העם. לכן אני נאבק למען רפורמה במערכת המשפט".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
גרושה עם ילד
אידה גלנטי | 21:48   11.09.23