יום שני, 22 באפריל 2024, י"ד ניסן ה' תשפ"ד
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות מקומיות ברמלוד נט

החדשות המקומיות באזור

לבני ולבנת החלטת ממשלה בעניין הדרת נשים

לבני ולבנת החלטת ממשלה בעניין הדרת נשים

פורסם בתאריך:


שרת התרבות והספורט לימור לבנת ושרת המשפטים ציפי לבני, יעלו היום לאישור הממשלה הצעת החלטה בנושא הדרת נשים.
 

על פי ההצעה, השרים יידרשו להציג לממשלה בתוך ארבעה חודשים את הפעולות שנקטו משרדיהם למניעת תופעות של הדרת נשים במרחב הציבורי בתחומים שבאחריותם.
 

בנוסף, מבקשות השרות לבני ולבנת משרי התחבורה, הבריאות, הפנים והשר לשירותי דת, שיעדכנו את הממשלה תוך שלשה חודשים על צעדים שנקטו לבחינה ויישום של מסקנות הדו"ח בנושא.
 

הדו"ח, שגובש בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בעקבות ריבוי הדיווחים אודות "הדרת נשים", בחן את התופעה מהיבטים שונים: בבתי-עלמין, בטקסים ממלכתיים, באוטובוסים ובקופות חולים.


הצוות קבע, כי מדובר ב"פגיעה קשה בזכות היסוד לכבוד האדם ולשוויון" וכן כי "הפרדה מביאה בדרך כלל גם לפגיעה בזכות החוקתית לחופש מדת".


  

השרה לבנת אמרה, כי "הצעת החלטה זו הינה ציון דרך משמעותי ביותר בפעילותה של ממשלת ישראל למען שוויון מגדרי וצמצום הפערים בין נשים וגברים בחברה הישראלית. החלטה זו מהווה המשך ישיר למסקנותיה של הוועדה הבינמשרדית שעמדתי בראשה, שגיבשה את ההמלצות למיגור תופעת הדרת הנשים והפלייתן במרחב הציבורי וקביעתה, כי על כל אחת מהרשויות הציבוריות הנוגעות בדבר לפעול באופן מהיר, יעיל ונחרץ להפסקתם של ביטויי ההפרדה וההפליה בתחום אחריותה או השפעתה. הדרת נשים הינה תופעה פסולה והחלטה זו מוכיחה את מחויבותה של ממשלת ישראל לבער אותה מקרבנו. 'זמן נשים' הוא לא רק הנושא המרכזי ליום העצמאות הקרוב, שאת בחירתו הובלתי, כי אם קידומה ויישומה של מדיניות כוללת בכל תחומי החיים למען הגברת השוויון המגדרי במדינת ישראל".

 

השרה לבני הוסיפה, כי "תפקידם של נבחרי הציבור במדינה דמוקרטית הוא לדאוג לא רק לכך, שהעבודה הספציפית שלהם נעשית, אלא שהעקרונות הדמוקרטיים בתחומי אחריותם נשמרים. משכך, אנו רואות בכל שר ושרה האחראים לווידוא שעבודת משרדיהם נעשית לא רק על הצד הטוב ביותר, אלא גם תוך שמירה על מכלול הזכויות של אזרחיות ואזרחי ישראל. ההיסטוריה מוכיחה ש'נפרד אך שווה' אינו שווה – הוא רק נפרד, והוא פוגעני ופסול. הדרת נשים פוגעת לא רק בנשים, אלא בחברה הישראלית כולה. כשאוכלוסייה אחת מורחקת מהמרחב הציבורי, הבסיס של החברה כולה מתערער, שכן חברה מדירה היא חברה לא מלוכדת. מיגור התופעה הפסולה הזו תוביל לחיזוק החברה הישראלית כולה – וזה התפקיד שלנו, השרים שלכן ושלכם, לדאוג שכך אכן ייעשה".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: