יום ראשון, 16 במאי 2021, ה' סיון ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות לוד ברמלוד נט באר יעקב

חדשות לוד

הצגת היחיד של תושב לוד נבחרה לייצג את ישראל בפסטיבל הצגות יחיד ברוסיה

"לחיות שעה אחת אחרי היטלר", הצגת היחיד של המפיק והשחקן, איציק אבל , נבחרה ע"י אמ"י-אומני ישראל, מבין שמונה הצגות יחיד, לייצג את ישראל בפסטיבל מיוחד ברוסיה. הבשורה המשמחת הגיעה לאוזניו של איציק אבל מיד כאשר הוועדה האומנותית של רוסיה, החליטה לבחור בהצגה של איציק אבל. הפסטיבל ברוסיה ייפתח ב-16.4.2021

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

ג'אק שיטרית

רמלודנט באר יעקב

זהו הפוסט שאיציק אבל פרסם בהתרגשות, מיד לאחר קבלת ההודעה על זכייתו:

"נירגש לבשר: יש, וואו… "לחיות שעה אחרי היטלר" הצגת היחיד שלי נבחרה לייצג את ישראל בפסטיבל הצגות יחיד ברוסיה ב16.4.21 ! עוד שבועיים וקצת... איך אפשר לכתוב ולנסח פוסט בעצמך, עליך, מבלי להיראות יהיר ומתנשא?! אז אומר זאת כך יונית, כל שנה אמ"י - אירגון אומני ישראל שולח הצגת יחיד אחת לפסטיבל הצגות יחיד באירופה במדינה אחרת. כבר 4 שנים לא נבחרתי והמתנתי. את ההחלטה לקבלת ההצגה קובעת וועדה אומנותית של הארץ המארחת. בפברואר האחרון הגשתי מועמדות ויומיים לפניי הבחירות בשבוע שעבר התבשרתי: הצגתך נבחרה. (מבין 8 שנישלחו מישראל).

הייתי אמור לטוס לרוסיה ב 10.4 ל-11 יום של פסטיבל הצגות יחיד אך בגלל מגבלות הקורונה הזאת לא אטוס וההצגה תוקרן מוקלטת במלואה ל 13 מדינות המשתתפות בפסטיבל. אני חייב במעמד זה להודות לכמה אנשים, תחילה לאבא שלי גימפל אבל ז"ל שורד אושוויץ שחייתי בצילו את השואה יום יום וכניראה כתוצאה ממה שעברתי רציתי לפרוק זאת על הבמה... לשורד השואה נח קליגר ז"ל(שסיפורו מוצג בהצגה) ולמשפחתו ובמיוחד לביתו העיתונאית איריס ליפשיץ קליגר, תודה. ליו"ר אמ"י יעקב מנדל. ליואל ליבה מאמ"י. לטניה סובול מאמ"י האישה שבזכותה נבחרתי, השקעתה עזרתה הנשמה הטובה שהיא שדוחפת ודוחפת אומנים ישראלים להציג ברחבי העולם. תודה תודה. לעידוד שזכיתי מחברים קולגות לבמה שחיזקו ועודדו אותי לא לפחד ולעשות הצגת יחיד(זה לא קל...)ניר רון, דורון צפריר, דני שטג, דודו ניב, רפי קלמר, שמוליק קלדרון, יונתן צ'רצ'י, נילי צרויה, מאיר בן סימון, אריה צ'רנר, יואל ליבה, עירית פרנק והיקרה לי מכל מרים נבו ז"ל. הרב יעקב גלויברמן.  (סליחה אם שכחתי מישהו...) לתיאטראות "הקאמרי", "צוותא" שאירחו אותי עם ההצגה. תלבושות: דני בר שי תפעול הצגה: גיא אבל ולכל אלה שהזמינו עד היום את ההצגה. תודה לאישתי. ותודה לילדיי שבשנים האחרונות התקרבו יותר ויותר לנושא השואה... תודה." 

"לחיות שעה אחרי היטלר"

מונודרמה על-פי הספר "אלה תולדות נח", סיפור הישרדותו של נח קליגר.

סיפורו  הקשה והמטלטל של הילד בן ה- 13 בתוך זוועות היום-יום במחנה ההשמדה הגדול

והאכזרי שידעה האנושות בתולדותיה - אושוויץ.

ילדותו בגטו, הפרידה מההורים, הנסיעה הצפופה ברכבת ,היום הראשון במחנה, המסדרים

בקור העז, המקלחות, קעקוע המספר על הזרוע, מלחמת הקיום, הרעב, העונשים,

עבודת הכפייה, החלומות בלילה , צעדת המוות והשחרור.

תיאוריו הקשים למציאות החיים הבלתי אנושית של הניצול נח קליגר, מאפשרים לצופה

חוויה והבנה עמוקה וקשה של סיפור הישרדותו של ילד אחד בתוך הזוועה הגדולה.

סיפור הישרדותו של נח קליגר, נער מתבגר בצרפת של מלחמת העולם השנייה. במחזה מתוארת בריחת המשפחה לבלגיה, שליחת המשפחה ברכבת לאושוויץ, הנסיעה הצפופה ברכבת, הלילה הראשון במחנה, העונש, הרעב, הסלקציה, יום העבודה, חלום הלחמניות, צעדת המוות והשיחרור.

"שרדתי את אושוויץ לא כי הייתי חזק יותר או חכם יותר, שרדתי בעיקר בגלל שהייתי בר מזל, פשוט קרו לי יותר ניסים מאשר לאחרים, נס אחרי נס, אחרת לא הייתי שורד", אומר נח קליגר.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: