יום חמישי, 30 ביוני 2022, א' תמוז ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 08-9255158

חדשות לוד ברמלוד נט באר יעקב

חדשות לוד

מיכל חן סופיר: האם אגף הרווחה בעירייה נכשל בטיפול בפרט ובמוגבלים?

האגף לשילוב חברתי והרווחה בעיריית לוד, על פי אתר העירייה, אינו מעודכן כלל. באתר למשל העובדת הסוציאלית המופיעה באתר כראש תחום מוגבלויות, התפטרה מהעירייה לפני שלוש שנים. נכון ליום 20.6.2022 מיכל חן סופיר, תושבת לוד, אשר פרסמה סרטונים רבים בדף הפייסבוק שלה, הכוללים דברי ביקורת כלפי העירייה ובעיקר נגד אגף הרווחה, זכתה לקבל מאות תגובות ולייקים, התומכים בדברי הביקורת שלה. מערכת היישומון "רמלודנט-באר יעקב" החליטה לזמן את מיכל לריאיון אישי, תוך שמירה על חיסיון מלא של בעלי הצרכים המיוחדים, שעליהם היא מבקשת להגן ולשפר את איכות חייהם, ולספק את מלוא השרותים המגיעים להם על פי חוק.

פורסם בתאריך:    מאת:


נכתב על ידי

ג'אק שיטרית

רמלודנט באר יעקב

מיכל חן סופיר, תושבת העיר לוד מחזיקה בלבה עשרות הודעות ווטסאפ שקיבלה מתושבים אשר כתבו לה על תלאותיהם הקשות, אותן חוו כאשר פנו בטלפון או בנסיונותיהם להכנס למשרדי הרווחה בעירייה, ולא מדובר בימי הקורונה הקשים, אלא בימים רגילים, לפני הסגרים של הקורונה ואחריהם. מיכל זועקת ומאשימה את העירייה על כך שהאגף האמון על מתן שרותים למוגבלים, חסר את בעלי התפקידים האמורים להעניק את השרותים למוגבלים. הדברים האלה יצאו מפיה של מיכל עוד לפני שנשאלה שאלה כלשהי במסגרת הריאיון שנקבע איתה מראש .

שלום לך מיכל, אני מבין שהתחלת את הריאיון לפני ששאלתי את השאלה הראשונה, ברשותך נתחיל את הריאיון. אקדים ואומר כי דובר העירייה, יהורם בן ארוש, שלח לנו את תגובתו לשאלות שנשלחו אליו מראש.

האם את חושבת שיש קשר בין החוסר בעובדים סוציאלים, לכשלים שגילית שקיימים באגף הרווחה?

"ייתכן שהכישלון נובע בגלל  מחסור בעובדים סוציאלים. אבל גם העובדים הקיימים באגף הרווחה לא מצליחים להגיע לכל התושבים הזקוקים לסיוע סוציאלי בעיקר כשמדובר בבעלי צרכים מיוחדים.

הקהילה הנזזקקת לשרותי אגף הרווחה,  כמו דוח סוציאלי, סיוע כלכלי ועוד  פונים לאגף הרווחה ומוצאים עצמם מול שוקת שבורה וללא מענה. המחדל הזה  פוגע באיכות חייהם של תושבים רבים אשר זקוקים נואשות לאגף רווחה מתפקד בעיר כמו לוד.

כידוע לך, אני נחשפתי בעל כורחי לאגף הרווחה, עקב לידתה של בתי לפני שש שנים וחצי הנזקקת לצרכים מיוחדים, בגלל מוגבלויות קשות ומורכבות מאוד אשר מצריכות התערבות כמעט בכל צומת  גדילה והתפתחות שלה על ידי עובדת סוציאלית בנושאים רבים ומגוונים כמו דוחות לוועדות, אישורים למיניהם וכדומה. ללא סיוע אישי וממוקד של ראש העיר יאיר רביבו,  הייתי נשארת חסרת אונים ובתי היתה מידרדרת עד לפי התהום. (כאן מיכל נשברה ופרצה בבכי חרישי אשר ביטא את כאבה על בתה ועל מאות התושבים, בעלי מוגבלויות  אשר לא נהנים משרותים סוציאלים באגף הרווחה, ואין להם אפשרות להגיע לראש העיר כמו שמיכל יודעת להגיע. זהו הכאב הכי גדול של מיכל, לכן פנתה למערכת הישומון "רמלודנט-באר יעקב" כדי לזעוק את זעקתה כדי לשנות את המצב השורר באגף הרווחה.)

אני מאמינה כי אם המועצה וראש העיר יבחרו מישהו אחר כמחזיק תיק הרווחה אז אני בטוחה שהכל ישתנה לטובה תוך שבוע לכל היותר. "

האם מחזיק תיק הרווחה חבר המועצה עו"ד מאיר אסולין משמש כחבר הנהלה בעמותה למען הקשיש? האם יתכן שהוא משמש גם כיו"ר הנהלת העמותה?

"על פי מה שנאמר בישיבת המועצה מיום  3.4.2017  בשעה 19:00 ניתן להבין כי היועמ"ש ציין כי יש חשש לניגוד עניינים של עו"ד מאיר אסולין. אני חושבת כי בגלל ניגוד עניינים , היה צורך להעביר אותו מתפקידו כמחזיק תיק הרווחה לאלתר."                                                                                                   שאלתי את דובר העירייה, יהורם בן ארוש, וזוהי התשובה שקיבלתי: 'מר אסולין חתום על הסדר ניגוד עניינים לפיו אינו עוסק בענייני העמותה ו/או בענייני קשישים, במסגרת תפקידו כמחזיק תיק הרווחה. אין מניעה לחבר מועצה לכהן כחבר ועד מנהל של עמותה ובלבד שלא יעסוק בעניינים הקשורים אליה.'

ראש העיר יאיר רביבו, שעושה רבות בתחומים שונים למען תושבי העיר מחויב לתת על כך את הדעת ולשים בעדיפות עליונה את האגף הכושל ולעמוד על כך שיתוקן לאלתר לטובת תושבי לוד, ילדים, מבוגרים כאחד. ראש העיר צריך להבין  כי אין מקום לחברות הפוליטית עם חבר המועצה אסולין ויש לאפשר מידית את פתיחת האגף לתושבים תוך אמפתיה וחמלה אמתית למצבם. אין לי צל של ספק כי בסופו של יום יבין ראש העיר כי אין מנוס אלא להתייצב מול הבעיה ולפתור אותה למען כל תושבי העיר.

איך לדעתך צריך צריך להתנהל אגף רווחה בתחום המוגבלויות?

"בתוך אגף הרווחה ברשות מקומית מחויב על פי חוק שיהיה מינהל מוגבלויות רציני ואיכותי אשר אמור לתת מענה להורים בכל פנייה, שאלה ובכלל ללוות את המשפחות לפחות אחת לתקופה ולבדוק מה מצב המשפחה והילד בעל המוגבלות. בלוד בשש שנים האחרונות התפטרו אחת אחרי השניה , שלוש עובדות אשר ניהלו את מינהל המוגבלויות באגף הרווחה בלוד. כפי שאפשר לראות בטבלה, המינהל מורכב מעובדים רבים.

בעיר כמו לוד בה יש בממוצע כ- אלף ילדים בעלי מוגבלויות מהקל עד לקשה, ישנה חובה מוסרית עליונה לוודא כי מינהל מוגבלויות יתנהל באופן אחראי, מקצועי וראוי. אני מנהלת שיחות מעל ארבע שנים עם מנהלת האגף, מחזיק התיק וראש העיר ואין שום התקדמות, למותר לציין מתחושותיי אין אצל האחראים על האגף שום הבנה כי ישנו כשל אדיר באגף וחובה לתקנו לטובת כלל התושבים בכל התחומים הקשורים באגף שאמור לתת מענה לתושבים שנקלעים לקשיים ועולם כמנהגו נוהג.... פשוט נורא ואיום ומדובר במחדל אשר ניתן להשוות אותו ממש לדיני נפשות!.... הבהרה: ילד עם מוגבלות שכלית מחויב על פי חוק שיהיה לו תיק פתוח ברווחה בכל ימי חייו. בלוד משום מה זה לא מתקיים..."

אז מה בעצם צריך להיות?

"אגף הרווחה ברשות מקומית משמש חוליה מרכזית ותומכת לתושבים וייעודו באיתור, מניעה, טיפול, הגנה, שיקום וסיוע לכל אדם, משפחה אשר נמצאים במצב סיכון, מצוקה, הדרה חברתית, סכנה או משבר זמני או מתמשך עקב מוגבלות, עוני, אלימות, קשיי תפקוד מכל סיבה שהיא גיל הזנחה או הפלייה, ניצול או סטייה.

לקוחות האגף הינם התושבים כולם!!!כל מי שנדרש לקבל סיוע וזכאי לו על פי תקנות תע"ס (תקנות עבודה סוציאלית) ולפי הגדרות החוק."

ומה אומר החוק?

חוק שירותי הסעד התשי"ח 1958:  החוק נועד להבטיח שמערכת שירותי הרווחה המקומיים תעוגן בבסיס משפטי מחייב. החוק קובע שעל הרשות המקומית מוטלת חובה להעמיד מסגרת ארגונית מתאימה לאספקת שירותי רווחה לתושביה. כן מהווה החוק את הבסיס החוקי והפורמאלי למתן סיוע וטיפול סוציאלי לפונים. החוק קובע כי על כל רשות מקומית, קטנה כגדולה, לקיים שרות להגשת סעד וטיפול סוציאלי עבור המתגוררים בה.

החוק מטיל את האחריות הישירה לאספקת שירותי הרווחה על הרשות המקומית. שלא כבתחום החינוך, שבו החוק מגדיר כי האחריות הישירה של המדינה היא מתן חינוך חובה חינם ועל כן חלה אחריות משותפת של המדינה והרשות המקומית להפעלתו, חוק הסעד קובע כי הרשות המקומית בלבד אחראית להפעלת השירותים החברתיים. עם זאת, ישנם תחומים ספציפיים שהאחריות הישירה למתן השירותים חלה ברמה הממלכתית, כדוגמת חוק הסעד לטיפול במפגר.

בלוד 2022 הרשות נוקטת בעמדה מינימליסטית אשר פוגעת בשרות לתושב ואינה מאפשרת קבלת מענה  כאשר מדובר בטיפול בפרט, משפחות רבות אשר נמצאות בקשיים אמיתיים מוצאות עצמן נפגעות מחוסר מענה ואי יכולת לקבל התייחסות אלא אם יש בידיהן "קשרים" וזה מצב פוגעני בעליל כלפי תושבי העיר כולם. עיר כמו לוד אשר ידוע כי ישנה אוכלוסייה גדולה עם קשיים כלכליים, חברתיים , משפחתיים, מצבי חולי למיניהם ועוד פשוט מוצאות עצמן ללא מענה והתשובות שהן מקבלות מהאגף הן בלתי נסבלות כגון: "לא עונים לקריטריונים", "אין לנו אפשרות לסייע", "אין תקציב" ועוד."

לסיום,  אני מבקשת לציין,  כי אני מתחייבת  לא לחדול וכי לא אנוח ולא אשקוט עד שהנושא יטופל לאלתר ותושבי לוד, לא יתביישו יותר לגשת לאגף הרווחה ואף יקבלו אותם בכבוד הראוי ובאמפתיה למצבם.   קראתי את תגובת העירייה שנשלחה גם אלי, ואני מצטערת לומר כי תגובת העירייה אינה תואמת את הנכתב בכתבה וגם כדי להדוף נושא מטעם הדוברות יש להיצמד לעובדות! העובדה הפשוטה היא שהאגף אינו מתפקד ושהציבור ישפוט!

אף אחד אינו מחפש היתקלות אישית עם אף אדם, הביקורת עניינית ולגיטימית למצב אבסורדי!!! הציבור דורש תיקון למחדל ההזוי שמתקיים כבר מעל 6.5 שנים. תתקנו את המחדל ואז לא נצטרך לבקר את הנושא הכאוב הזה, פשוט."

תגובת העירייה כפי שנמסרה ע"י הדובר יהורם בן ארוש:

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
marriage solution
isabella ethan | 14:26   25.06.22